Policie nezjistila, kdo prostřílel ceduli u židovského hřbitova v Jičíně

  13:46
Policisté v Jičíně odložili případ prostřílené cedule, která vede návštěvníky na židovský hřbitov v Sedličkách. Pachatele se nepodařilo najít. Neznámý vandal poničil směrovku na odlehlém místě už v září, správce hřbitova na to upozornil teprve začátkem ledna.

Prostřílená cedule židovského hřbitova v Sedličkách | foto: Policie ČR

Policisté už zpočátku odhadovali, že se jedná nejspíše o vandalský čin bez náboženského motivu. Ve zjitřené atmosféře, související s mezinárodní situací po zabití íránského generála Kásema Solejmáního, tomu však věnovali větší pozornost.

„Zjistili jsme, že k poškození tabule mělo dojít už někdy v loňském roce. Svědkové potvrdili, že si všimli poničené cedule už v září. I při prvotním ohledání bylo vidět mech na poškozených místech. Nemáme informace, které by vedly k ustanovení  konkrétního pachatele, případ jsme v úterý odložili,“ uvedl mluvčí jičínské policie Aleš Brendl.

Policie se případem zabývala jako přestupkem proti majetku. Škoda přesáhla podle odhadu dva tisíce korun. V ceduli, zhotovené z plastu a potažené kovovou vrstvou, bylo několik děr o průměru kolem 6 milimetrů.

„Nelze jednoznačně určit, o jakou zbraň se jednalo, zda to byla střelná zbraň nebo třeba prak s ocelovou kuličkou,“ řekl mluvčí.

Na policii se začátkem roku e-mailem obrátil správce židovského hřbitova, který se o tom dozvěděl od lidí procházejících kolem. Šlo o jednu z pěti cedulí v okolí hřbitova.

Jičínský židovský hřbitov poničili vandalové asi před patnácti lety. Mladí lidé tam povalili několik náhrobků, policie je dopadla a museli zaplatit škodu.

Autor: