Voda se v Hradci valila po historickém schodišti, zatopila sklepy i obchody

  10:48
Intenzivní lokální bouřka s přívalovým deštěm zatopila ve středu v podvečer sklepy a suterény ve velké části Hradce Králové. Voda se valila po historickém schodišti Bono Publico a zatopila obchodní centra.

„Po vydatném dešti se během krátké chvíle sešlo na našem krajském operačním a informačním středisku bezmála 50 ohlášených událostí, kdy lidé potřebovali pomoci s čerpáním vody ze zatopených prostor,“ uvedla mluvčí Hasičského záchranného sboru Královéhradeckého kraje Martina Götzová.

Intenzivní déšť ucpával kanalizace ve městě, vznikaly tak vodní laguny na silnicích a v ulicích, voda zaplavovala sklepy, sklady a suterény budov.

„K čerpání vody jsme byli přivoláni mimo jiné i do královéhradeckého obchodního centra na ulici Brněnská. V terénu byli všichni, profesionální hasiči z obou královéhradeckých stanic i dobrovolní hasiči z jednotek města Hradce Králové,“ sdělila mluvčí hasičů.

Nejvíce bylo zasaženo Slezské Předměstí, Malšovice a Malšova Lhota, voda páchala škody i v centru města, na Pražském Předměstí či v Třebši. Voda se valila i po zrekonstruovaném schodišti Bono Publico, které propojuje Velké náměstí v historickém centru města s třídou Komenského.

„V Malšovicích mám 15 cm vody ve sklepě,“ hlásil například Jirka Kokeš v jedné z hradeckých facebookových skupin. „V Třebši Na Potoce také,“ odpovídal další uživatel Antonín Iljaševič.

Voda páchala škody výhradně na území Hradce Králové, bouřka byla lokální, v okolí krajského města podle svědků nespadla ani kapka.

„Nemuseli jsme nikoho evakuovat, ale tím, jak bylo všech 50 hlášených událostí na území jednoho města, museli jsme napnout všechny síly,“ dodala mluvčí hasičů.

Autor: