Vichřice srolovala střechu školy v Náchodě, opravu dál komplikuje počasí

  15:26
Krátká bouře nad Náchodem zničila třetinu střechy tamní Základní školy T. G. Masaryka. Poryv větru sroloval plechovou krytinu a poničil panely fotovoltaické elektrárny. Vichřice Sabine v Královéhradeckém kraji především lámala stromy.

Vítr poničil část střechy na jednom křídle Základní školy T. G. Masaryka v Náchodě (10. 2. 2020). | foto: archiv města Náchoda

Bouřka s prudkým deštěm a silným větrem se nad Náchodem přehnala v pondělí po 13. hodině.

„Nastal asi dvouminutový vichr, z ředitelny jsem viděla, jak venku létaly plechy. Poškození střechy pak zjistil technik, když se šel po bouřce podívat nahoru a našel tam tu spoušť. Všechno se odehrálo během půlhodinky. To už jsme se  přitom radovali, že jsme z toho venku,“ popisuje ředitelka základní školy Radka Lokvencová.

Fotogalerie

Škola otevřená roku 1933 sídlí nad Náchodem ve dvou rozsáhlých křídlech. Vítr poškodil část krytiny na křídle, které je blíž k dolní nemocnici.

Náchodská jednotka dobrovolných hasičů provizorně plechy připevnila už v pondělí odpoledne. Voda však protekla až do chodby.

„Bohužel je zasažena zrovna ta část budovy, kterou jsme již uvnitř modernizovali, například se tam nachází nová počítačová učebna. Škody tak mohou být vyšší, než co by obnášela pouze oprava střechy,“ odhaduje místostarosta Náchoda František Majer (STAN), který má na starosti základní školy.

Když přišla bouřka, naštěstí už víc než polovina školáků měla po vyučování. V postižené části se učilo už jen ve dvou třídách. „Nikomu se nic nestalo, to je pro nás důležité,“ říká ředitelka.

Ve škole se nyní normálně učí, opravu zvládnou bez omezování provozu. Třetí patro, kde byla jen jedna třída, je už vyklizené. Děti se přestěhovaly do jiných prostor.

Dnes ráno nastoupila firma, řemeslníci se snaží střechu provizorně zakrýt.

„Je potřeba shodit dolů část střechy. Ta zatím překáží tomu, aby to řemeslníci mohli plně zabezpečit. Když se tu byli podívat v sedm ráno, napřed pršelo, pak chumelilo, pak zase hrozně foukalo, takže na střechu nemohli jít. Nějakou dobu potrvá, že se podaří objednat a zajistit materiál. Teď se firma pokusí zajistit, aby alespoň voda dál neprotékala do chodby a učebny,“ přibližuje ředitelka Lokvencová.

Radnice teprve zjišťuje, jak rozsáhlé je poškození střechy. Škody na vnitřních prostorách neshledali, jenže se zatím neví, nakolik jsou nasáklé stropní konstrukce a zda se to neprojeví v budoucnu.

„Poškození vzniklo po obrovském poryvu větru. Cena za opravu se bude teprve určovat a nebude to jednoduché odhadnout. Na odstranění poškozené krytiny a fotovoltaických panelů se již pracuje, pak bude navazovat provizorní zakrytí, aby se zamezilo dalším škodám,“ říká mluvčí náchodské radnice Nina Adlof.

Fotovoltaická elektrárna nepatří městu, její obnovu bude řešit soukromník.

Podobné problémy teď má také Střední průmyslová škola Otty Wichterleho. V školním areálu ve Velkém Poříčí vítr utrhl kus plechové krytiny, na další budově krytinu nadzvedl. Škole to však nijak nezasahuje do provozu, škodu teprve vyčíslí likvidátor pojišťovny.

Autor: