Policie našla mezi banány 840 kilogramů kokainu, bedny byly různě po Česku

  17:10,  aktualizováno  18:17
Policie při zátahu na několika místech Česka objevila 840 kilogramů kokainu v bednách s banány. Zásilka by na černém trhu měla hodnotu přes dvě miliardy. Podle dostupných údajů je to největší zadržená zásilka kokainu na území republiky. Drogy se objevily například i v supermarketech v Rychnově nad Kněžnou a v Jičíně, kde je našli zaměstnanci.

Policie poté na Twitteru informovala o tom, že bedny stejné šarže jsou i jinde v Česku, a začala tedy provádět kontroly.

Proto policie v součinnosti s Celní správou a dalšími subjekty, provedla v tuto chvíli prohlídky těchto míst a další úkony. Podle České televize policisté zkontrolovali další tři místa v Česku a také sklad dovozce na hranici Prahy a Středočeského kraje. Do ČR se zásilka dostala zřejmě přes Hamburk.

Případ si převzala Národní protidrogová centrála.

Její ředitel Jakub Frydrych řekl ČT, že v Jičíně byla látka v 36 bednách s banány, v Rychnově v 60 bednách. Podle něj jde zřejmě o 80procentní kokain. K zákazníkům v obchodech se bedny nedostaly.

Tato část zásilky vážila podle dostupných informací půl tuny a má hodnotu 1,5 miliardy.

Podobný případ se stal také v dubnu 2015. Tehdy se v zásilce banánů v pražském supermarketu našlo přes 100 kilogramů kokainu. V té době by takové množství drogy na ulici stálo až miliardu korun.

Podle informací redaktorky iDNES.cz policie z rychnovského supermarketu už odjela a obchod se kvůli nálezu neuzavřel, lidé sem chodili bez omezení po celý den.

Redaktorka také oslovila vedoucí prodejny Marcelu Kadlecovou. Ta uvedla, že personál prodejny má od policie zákaz vydávat jakákoliv prohlášení. „Teď jsem na policii podepsala mlčenlivost. Nemám oprávnění se k tomu vyjadřovat,“ uvedla.

Největší zásilka kokainu v Evropě byla zadržena loni v únoru. Tehdy celníci v hamburském přístavu odhalili více než 16 tun kokainu ukrytých v pěti kontejnerech odeslaných z Paraguaye.

Nejvíce kokainu v historii na světě bylo zadrženo podle serveru moneyinc.com v roce 1989 v Kalifornii. Šlo o 21 tun kokainu nalezeného v domě jednoho z dealerů drog v pohoří San Gabriel.

Autoři: ,