Vojáci testují zájemce na Trutnovsku, lidé to berou jako společenskou událost

  11:10,  aktualizováno  16:46
Dva pojízdné armádní týmy začaly pomáhat na Trutnovsku s testováním lidí na covid-19. Zajíždět budou do obcí a firem nejméně do konce února. Větší záběr testování má pomoci celému okresu, kde se nyní nákaza šíří nejrychleji v celé republice.

První zastávkou vojáků se stal hned po poledni kulturní dům v Malých Svatoňovicích. V chodbě tam čekalo kolem patnácti lidí, než si je vojáci zavolali na sál k pětiminutové proceduře s antigenním testem. Převládali zájemci ve věku od šedesáti let.

Jedna z obyvatelek se bála tak, že se špejlí v nose dvakrát vojákům utekla, test se povedl až napotřetí. I tak se žena smála. Další lidé také žertovali, byla to svého druhu společenská událost.

„Řekli mi dneska v kantýně, že se tu koná testování, tak jsem vzal kamaráda s sebou. Jsem tu ze zvědavosti, cítím se zdravý, a když mě někdo pozve, třeba se nechám i očkovat,“ poznamenal pan Jaromír.

„Chtěli jsme mít pouze jistotu, že je vše v pořádku. Zatím nás totiž covid-19 nepotkal,“ říká další z obyvatelek Šárka, která se v budoucnu nechá očkovat.

Během patnácti minut vojáci odhalili tři lidi s pozitivním výsledkem. Ti musí podstoupit ještě další test pro potvrzení nemoci. Zdejší starosta Vladimír Provazník naopak zjistil, že je negativní, a potěšilo ho to, protože chtěl mít jistotu, že nikoho neohrožuje.

„Jsem rád, že je tu možnost mobilního testování, protože jsme to mohli nabídnout všem občanům, přespolním i každému, kdo má pocit, že potřebuje ochránit příbuzné či známé. Hned, jak se to naskytlo, jsme informace předávali dál místním prostřednictvím webových stránek, sociálních sítí i místního rozhlasu. Čekám velkou účast,“ říká Provazník, podle nějž by vojáci mohli přijet ještě jednou nebo dvakrát.

Nasazení mobilních týmů urychlí a usnadní antigenní testování obyvatel Trutnovska. Dohodly se na něm Krajský úřad Královéhradeckého kraje, Armáda ČR, Oblastní nemocnice Trutnov i město.

Vojenské týmy budou pracovat v tříčlenném složení zdravotník, řidič a administrátor.

Volné kapacity nabídnou dalším obcím

„Úspěch mobilního testování, které může pomoci zbrzdit prudký nárůst počtu infikovaných lidí, bude záviset především na zájmu obyvatel trutnovského regionu. Prosím proto všechny místní občany, u kterých je pravděpodobné, že mohli s infekcí přijít do kontaktu, aby se nechali zdarma otestovat,“ řekl krajský radní pro zdravotnictví Zdeněk Fink (HDK).

Oba týmy budou testovat obyvatele obcí na území obce s rozšířenou působností Trutnov. Jedná se o Janské Lázně, Pec pod Sněžkou, Rtyni v Podkrkonoší, Úpici, Žacléř, Svobodu na Úpou, Mladé Buky, Velké Svatoňovice, Malé Svatoňovice a Bernartice.

V případě volných kapacit se testování nabídne i dalším obcím. Starostové své občany budou informovat, kdy a na jakém místě bude u nich v obci testování probíhat.

„Chceme zintenzivnit testování našich občanů, identifikovat nakažené, pomoc zabránit dalšímu prudkému šíření a zároveň zjistit, proč se tu epidemie šíří v takové míře v porovnání s ostatními regiony v republice,“ vysvětluje starosta Trutnova Ivan Adamec (ODS).

Odběrová místa a termíny v obcích:

Malé Svatoňovice – úterý 9. února, 13:00-15:00, kulturní sál

Velké Svatoňovice – úterý 9. února, 16:00-18:00, obecní sál

Mladé Buky – středa 10. února, 8:00-11:00, šatny ZŠ

Svoboda nad Úpou – středa 10. února, 8:00-11:00, objekt bývalé radnice

Rtyně v Podkrkonoší – středa 10. února, 13:30-18:00, kulturní dům

Úpice – středa 10. února, 13:30-18:00, městský sál

Žacléř – čtvrtek 11. února, 8:00-17:00, tělocvična mateřské školy

Janské Lázně – pátek 12. února, 8:00-11:00, předsálí městského kina

Pec pod Sněžkou – pátek 12. února, 13:30-18:00, budova bývalé školy ve Velké Úpě

Bernartice – termín bude upřesněn, tělocvična

Jeden z odběrových týmů bude vzorky odebírat také u velkých zaměstnavatelů v okrese. „Firmy a organizace, které projeví o antigenní testování zájem, informují o podrobnostech k odběrům své zaměstnance,“ dodává trutnovský starosta.

Mobilní odběrové týmy zahájí testování v úterý 9. února. Zájemci se nebudou objednávat přes rezervační systém Reservatic, jak je tomu při testování v odběrných místech v nemocnicích.

Vzhledem ke zjednodušení administrativy týmy předpokládají provedení až 300 testů denně. V případě pozitivního výsledku bude pacientům ihned proveden také PCR test.

Vážná situace trvá

Epidemická situace v Královéhradeckém kraji je nadále vážná, nemocnice jsou na hraně kapacit. Podle ministerstva zdravotnictví se nejrychleji ze všech okresů v ČR nákaza šíří v okrese Trutnov, kde za posledních sedm dní přibylo v přepočtu na 100 tisíc obyvatel zhruba 1295 případů, před týdnem to bylo 1205 případů.

Lépe na tom byly okresy Náchod, Hradec Králové, Jičín a Rychnov nad Kněžnou, kde za posledních sedm dní přibylo v přepočtu na 100 tisíc obyvatel zhruba 890, 878, 661 a 622. Královéhradecký kraj patří k regionům, kde již byla potvrzena nakažlivější takzvaná britská mutace koronaviru.

V Královéhradeckém kraji za poslední týden přibylo 5 489 nových případů nákazy covid-19. Epidemická situace nadále zůstává nejhorší v okrese Trutnov, kde je nejvyšší počet nakažených na 100 tisíc obyvatel v rámci celé ČR.

V kraji se nadále testuje na devíti místech, za posledních 10 dnů se v regionu provedlo přes 18 tisíc PCR testů. Na sedmi místech probíhá očkování, kde bylo k neděli 7. února aplikováno dohromady přes 18 tisíc dávek vakcíny.

„Situace se v uplynulém týdnu nezlepšila, denní přírůstky nově nakažených dosahovaly v některých dnech až 1292 nově zjištěných případů nákazy. Nejvíce je zasaženo stále zejména Trutnovsko a vyšší počty vykazuje rovněž Hradec Králové. Jako jednu z možných příčin skokového nárůstu lze očekávat výskyt nakažlivější britské mutace viru, nicméně v našem kraji oficiálně zůstává potvrzen pouze jeden případ,“ řekl v pondělí hejtman Martin Červíček (ODS), který je aktuálně v domácí karanténě z důvodu kontaktu s nakaženým.

Jak uvedl na svém facebookovém profilu, jeho manželka, zdravotní sestra v nemocnici, která dobrovolně dochází na služby covidového oddělení, je od víkendu pozitivní. Proto hejtman zůstává v karanténě do čtvrtečního kontrolního testu.

Autoři: ,