Videopřenos přes mobil pomohl laikům zachránit muže s infarktem

  14:26
Mobilní aplikace Záchranka v minulých dnech díky možnosti videopřenosu přispěla k záchraně života třiapadesátiletého muži se zástavou srdce na Rychnovsku. Laici ho s její pomocí byli schopni resuscitovat podle instrukcí operátorky tísňové linky.

Jeden z nich měl v mobilu nainstalovanou aplikaci Záchranka a nejenže konzultoval záchranu s operátory, ale také jim umožnil se na místo přímo podívat.

„Mohli si tak udělat dokonalý přehled o situaci a korigovat provádění neodkladné resuscitace. Na místě následně zasahovaly výjezdové skupiny z Rychnova nad Kněžnou ve spolupráci s královéhradeckou leteckou záchrannou službou,“ popsal mluvčí záchranky Ivo Novák.

Lékaři cestou sledovali laickou resuscitaci

Aplikace Záchranka od začátku září jako první v Evropě zavedla možnost videopřenosu z místa události. Zasahující lékaři díky ní mohli na svých mobilních telefonech sledovat probíhající laickou resuscitaci nemocného již cestou k němu.

„Muže ihned po příjezdu přebrali do své péče a zahájili rozšířenou neodkladnou resuscitaci. Během ní jej mimo jiné napojili na přístrojové dýchání a podali mu pět defibrilačních výbojů. Po 15 minutách se zasahujícím posádkám podařilo obnovit spontánní srdeční aktivitu nemocného, takže mohl být po provedení všech nezbytných úkonů převezen k dalšímu ošetření do královéhradecké Fakultní nemocnice,“ popsal úspěšný zásah mluvčí záchranářů.

Díky využití moderních technologií mohou nově operátoři tísňové linky využívat obrazový přenos například z místa dopravní nehody. Mohou si udělat přehled o situaci na místě, o stavu zraněných nebo o kvalitě prováděné resuscitace. Získají tak důležité údaje, které potřebují k vyslání odpovídajících sil a prostředků ZZS.

Operátoři linky 155 v královéhradeckém kraji ročně zahájí necelých 800 telefonicky asistovaných neodkladných resuscitací. Jde o situace, kdy na základě informací z tísňové výzvy rozpoznají příznaky srdeční zástavy nemocného.

„V takovém případě ihned po identifikaci místa zásahu začnou volajícím radit, jak postiženému poskytnout potřebnou pomoc. Smyslem tohoto postupu je provádění neodkladné resuscitace postiženého ještě před příjezdem odborné pomoci, a tím také zvýšení jeho šancí na přežití,“ vysvětlil Ivo Novák.

Ani tento systém, běžně používaný v celé ČR, však za určitých okolností nemusí dostačovat. Zdravotničtí operátoři se totiž musí spolehnout na to, že jim volající předal pravdivé a úplné informace a že resuscitaci nemocného podle jejich rad opravdu provádí, pokud možno co nejlépe.

„Je jasné, že bude chvíli trvat, než se nová technologie zaběhne a bude běžnou součástí vybraných tísňových hovorů, už teď ale vidíme, že právě telefonicky asistovaná první pomoc bude opravdu jednou z oblastí, ve které budou videopřenosy velkým přínosem,“ myslí si ředitel aplikace Záchranka Filip Maleňák.