Kraj ocenil chytrý vstup do skal v Adršpachu i fotovoltaiku na Žernově

  8:46
Královéhradecký kraj ocenil regionální inovativní projekty. Zabodoval online rezervační systém vstupu do skal v Adršpachu, moderní veřejné osvětlení Žernova na Náchodsku a rovněž tři firmy, v nichž velkou část zaměstnanců tvoří pracovníci ve věku, kdy by už mohli pomýšlet na důchod.

Po roce příprav v Žernově instalují na střechu sokolovny fotovoltaické panely. Z nich se bude napájet veřejné osvětlení. (srpen 2022) | foto: archiv městysu Žernov, Libor Mojžíš

V loňském roce začali na Žernově u České Skalice přemýšlet o užití obnovitelných zdrojů energie, na podzim podali žádost o podporu a nyní má městys čerstvě s 301 obyvatelem úsporné veřejné osvětlení. Projekt získal cenu veřejnosti v soutěži o inovativní projekt s názvem Buďte inspirací.

„Jako nejefektivnější a nejlevnější se ukázala fotovoltaika. Máme velkou sokolovnu, kde se panely na střechu přímo nabízely. Podstatou je propojení veřejného osvětlení s fotovoltaickou elektrárnou s bateriovým systémem a také dosavadním systémem osvětlení. Když je hezky, máme osvětlení gratis. Loni jsme to připravili a přes prázdniny realizovali. Nyní běží zkušební provoz,“ vysvětlil žernovský starosta Libor Mojžíš (ODS).

Regionální stálá konference Královéhradeckého kraje ocenila rovněž online rezervační systém pro vstup do Adršpašských skal propojený s online nákupem vstupenek do skalního města. Systém vybudovaný Technickými službami Adršpach umožňuje nejen pohodlně si zajistit návštěvu oblíbené destinace předem, ale pomáhá také s omezením davů turistů a problémy s parkováním v sezoně.

„Bez takových projektů by se kraj nerozvíjel, nebyl by chytrý a neposouval by se,“ konstatoval náměstek hejtmana Pavel Bulíček (Piráti). Ten také předával ocenění firmám, jež uspěly v soutěži Společnost přátelská k zaměstnávání osob 55+.

Spousta mladých nemá návyky, říká šéf firmy

V kategorii společností s více než 249 zaměstnanci zvítězily Technické služby Hradec Králové. „Zaměstnáváme přes 330 pracovníků, ve vyšším věku je více než 115 z nich,“ připomněl ředitel Tomáš Pospíšil.

Mezi firmami s 50 až 249 zaměstnanci vyhrála společnost SpofaDental, která vyrábí nekovové dentální materiály. Ve svých řadách má i pracovníka, který je ve firmě 47 let.

„Je to kolega, který nastupoval v roce 1975. Více než třetina našich zaměstnanců má nad 55 let. Jednoho dne budeme všichni v jejich situaci, i proto se jim snažíme pomáhat a pomocí zaměstnaneckých programů je ve firmě udržet,“ uvedl ředitel jičínské společnosti SpofaDental Petr Švec.

„Spousta mladých, kteří k nám do firmy přicházejí, nemá návyky, jež jsou naopak vlastní jejich starším kolegům: dochvilnost nebo schopnost zaměřit se na detail. Snažíme se, aby pracovali spolu a vzájemně se doplňovali. Starší předávají zkušenosti mladším a naopak mladí mají možnost předat své znalosti, které jejich kolegové nemají. Cílem je, aby u nás zůstali co nejdéle,“ vysvětlil Petr Švec.

V kategorii firem do 49 zaměstnanců uspěla společnost Ingtop a Ingtopmetal, která se zabývá výrobou, montáží a servisem plynových a chladicích zařízení a ventilací.

„Pracuje u nás 20 zaměstnanců nad 55 let. Rádi přijmeme další, uplatnit se u nás mohou třeba zkušení projektanti,“ podotkl jednatel společnosti z Týniště nad Orlicí Michal Guldán.

Žernov jde na úspory systematicky

Obec má šest odběrových míst, největší částky vydává za budovu úřadu a veřejné osvětlení. V budově úřadu vyměnili akumulační kamna za vytápění čerpadlem již před téměř třemi lety.

Loni zpracoval zastupitel a ředitel projektové divize firmy Atelier DEK Ctibor Hůlka případovou studii, která řešila i další možnosti a možné zdroje: větrnou, vodní, sluneční, geotermální energii a biomasu.

Naše základní případová studie řeší možnosti zejména větrné a fotovoltaické energie. Fotovoltaika s bateriemi na střeše sokolovny je stavebně relativně jednoduchý projekt bez výrazné administrativy. Využili jsme vhodného natočení velké střechy sokolovny. Původně měla fotovoltaika šetřit asi 27 tisíc ročně. Se současnou krizí to bude samozřejmě mnohem více,“ říká autor studie.

Návratnost podle loňských propočtů měla být téměř 16 let, nyní se však výrazně zkrátí na 5 až 7 let.

Obec povzbudil i dotační titul Královéhradecké kraje „chytrá řešení“. Projekt totiž není postaven pouze na fotovoltaické elektrárně s bateriemi. Muselo dojít k propojení rozvaděče veřejného osvětlení se sokolovnou přes polovinu vesnice.

„Myslím si, že je to taková první vlaštovka, která může naznačovat budoucí komunitní řešení ve využívání energetických zdrojů na venkově. Doufám, že se brzo dočkáme toho, že si budeme energii na venkově předávat mezi sebou, prodávat či půjčovat. I mezi obyvateli, úřady, firmami. My jsme aspoň docílili toho, že jsme dvě vzdálená odběrná místa propojili dráty a energii si mezi sebou předávají nezávisle,“ vysvětluje starosta Libor Mojžíš.

V létě Žernovu skončily staré zafixované tarify, tímto řešením se vyhne zvýšeným nákladům na energetický provoz obce.

Autoři: ,