Stačí zazpívat a strom ve Varech září díky technologii známé z ponorek

  10:50
Karlovarské vánoční trhy mají raritu, je to strom s interaktivním světelným řetězem. Ten využívá stejnou technologii, jakou používají kanadští námořníci ve svých ponorkách k monitoringu zvuku pod hladinou.

„Je to obrovská rarita. Strom je interaktivní a umí reagovat na intenzitu zvuku,“ řekla primátorka města Andrea Pfeffer Ferklová

Fotogalerie

Strom stojí ve Dvořákových sadech a zdobí jej řetěz ze čtyř tisíc LED světel ve tvaru kuliček. Stačí zatleskat nebo zazpívat a na stromě se začnou tvořit různé světelné efekty.

Jde o novinku, na jejímž vývoji se podílela společnost MK Mont ve spolupráci s partnerskou společností v Kanadě. Zde se tato vánoční výzdoba stala výrobkem roku.

Technologii, na které je interaktivní světelný řetěz založený, využívají podle primátorky kanadští námořníci ve svých ponorkách k monitoringu zvuku pod hladinou. 

„Je to opravdu ojedinělá věc, kterou budeme mít pouze v Karlových Varech,“ podotkla Andrea Pfeffer Ferklová.

Ve 22 hodin bude radnice zařízení vypínat, aby se nerušil noční klid. Město zaplatilo za zapůjčení speciálního vánočního osvětlení zhruba 1,2 milionu korun. 

Kromě zpívajícího stromu najdou lidé také u Thermalu světelnou lávku i bránu, u Mlýnské kolonády dva zářící anděly, u divadla pak strom měnící barvy.

Letošní novinkou trhů budou také zálohované hrnky na teplé nápoje z porcelánky Thun, které dekorovala Lenka Sárová Malíská. Stát budou 50 korun, město jich má dva tisíce. 

Lidem se také poprvé představí nové stánky, díky jejichž variabilní konstrukci je bude moci město využívat na různých akcích během celého roku. Někteří obyvatelé Karlových Varů si z jejich vzhledu vybraného pro vánoční trhy dělají legraci na sociální síti s tím, že připomínají turecké ležení.

Novou podobu dostaly celé letošní vánoční trhy v krajském městě, které potrvají do 26. prosince. Na Mlýnské kolonádě je doplní kulturní program, velký vánoční strom pak stojí u Thermalu. Na obou místech návštěvníci najdou vánoční stánky.

„Trasa od hotelu Thermal až po Grandhotel Pupp bude celá nasvícená, a to včetně mostů a stromů,“ podotkla primátorka.