Obyvatelé Mariánských Lázní poprvé vyberou skladby pro zpívající fontánu

  14:36
Zpívající fontána v Mariánských Lázních bude mít nový repertoár. Rozhodnout by o něm měli sami obyvatelé města. Ti mohou o skladbách hlasovat během února.

Mariánské Lázně - zpívající fontána | foto: Václav Šlauf, MAFRA

S nápadem přišel mariánskolázeňský starosta Martin Kalina. „Říkal jsem si, že naše fontána hraje pro všechny. Proto by o tom, co si zde lidé budou moci poslechnout, nemělo rozhodovat jen několik lidí. Měli bychom zkusit dát možnost rozhodnout o programu fontány všem. Technologii pro uspořádání všeobecného hlasování máme k dispozici, naše aplikace Mobilní rozhlas se osvědčila již během hlasování o participativním rozpočtu města,“ řekl starosta Kalina.

Už v průběhu ledna obdrží městský koordinátor komunitního plánování od provozovatele fontány seznam všech skladeb, ke kterým je k dispozici aranžmá.

V únoru pak bude následovat internetové hlasování, ve kterém si každý bude moci z kolekce vybrat své oblíbené skladby. „Ty nejúspěšnější se stanou součástí letošního programu zpívající fontány v Mariánských Lázních,“ upřesnil starosta.

Nápad vzbudil zájem i na sociálních sítích. Například Ivana Hlaváčová by si přála zachovat skladbu mariánskolázeňského patriota Karla Zicha nazvanou Vzpomínka na Mariánské Lázně.

Aleš Petrák horuje pro skladbu z filmu Tenkrát na Západě a přál by si, aby fontána hrála i modlitbu Ave Maria.

Jaroslava Soukupová Horáčková si přeje u fontány slyšet hudbu Fryderyka Chopina. „A rozhodně nechat Hapku. A Vltavu, která je spjata právě s vodou. Klidně bych dala Straussův valčík Na krásném modrém Dunaji,“ napsala.

„Jsem velmi zvědav na program, který ze všeobecného hlasování vzejde. Hudba pro fontánu od Petra Hapky bude zařazena automaticky. O té se hlasovat nebude, protože podle mého představuje duši a základní kámen každoročního repertoáru. Vyhradil jsem si ale právo o jedné skladbě rozhodnout sám,“ dodal starosta Kalina.

Do tradičního programu patří například skladby Ruslan a Ludmila, Verdiho Nabucco, Dvořákův Karneval či třeba Dobytí ráje. Nově se v programu objevila poslední píseň Karla Gotta Srdce nehasnou a také světoznámá Být stále mlád. Slavnostní zahájení nové sezony Zpívající fontány se vždy koná 30. dubna ve 21 hodin.

Fontánu řídí počítač

Jednu z nejoblíbenějších atrakcí tvoří kruhový bazén o průměru osmnáct metrů s dvanáctidílnou kamennou plastikou stylizovaného květu se středem z leštěné oceli. Fontána má deset základních střikových systémů s více než 250 tryskami. Střední tryska přitom dokáže proud vody poslat až do výšky šesti metrů. 

Celá fontána je řízena počítačem, což umožňuje vytvářet zajímavé střikové kombinace včetně barevného osvětlení. Autorem výtvarného řešení je akademický architekt Pavel Mikšík. 

Technické zázemí, jenž je umístěno v podzemí pod fontánou, tvoří strojovna s čerpadly, akumulační nádrž o objemu 25 tisíc litrů a elektrická rozvodna. Řídicí místnost s počítačem je umístěna v areálu kolonády. 

Loni se začalo s testováním nové techniky, která řídí choreografii stříkajících pramenů vody a světel. Pokud obstojí, bude možné repertoár fontány dál rozšiřovat.

30. dubna 2012