Slepecká maturita je motivace pro nevidomé a adrenalin pro zdravé

  11:38
Jak těžké je zdolat schody, přejít rušnou křižovatku nebo přišít knoflík, když člověk nevidí? Chebské Tyflocentrum pořádá slepeckou maturitu. Akce určená nejen lidem se zrakovým postižením, ale i veřejnosti, se koná již počtvrté.

Emil Miklóš předvádí, že i nevidomí si mohou zahrát Člověče, nezlob se nebo pexeso. | foto: Martin Stolař, MAFRA

„Jde o to, abychom sobě i lidem okolo ukázali, že jsme ve spoustě věcí soběstační, že je dokážeme dělat sami a nečekáme jen na pomoc sousedů a přátel. Pro zrakově postižené je to taková motivace. Mohou se sami zdokonalit v některých činnostech a třeba i porovnat svoje dovednosti mezi sebou,“ uvádí nevidomý Emil Miklóš, který s organizací slepecké maturity pomáhá.

Doplňuje, že akce je přínosem také pro zdravé lidi, kteří si mohou život potmě na vlastní kůži vyzkoušet. V rámci maturity jsou připravené disciplíny, jako je chůze se slepeckou holí, odhad vzdálenosti, příprava občerstvení či přišívání knoflíků.

Nebudou chybět vědomostní soutěže, například test ze zdravovědy a z historie i současnosti České republiky. K tomu, aby účastník se ctí uspěl, však musí znát také zásady chování na nejrůznějších společenských akcích.

Adrenalin pro zdravé

„Velmi oblíbené je oblékání panenky, která je ve velikosti kojence, ovšem pozor, tahle disciplína je na čas. Těžké bude i krájení chleba. Krajíc je pak třeba namazat škvarkovou pomazánkou a posypat vlastnoručně nakrájenou cibulkou. Pro zdravé lidi bude jistě adrenalinovým zážitkem procházka po městě s klapkami na očích. Už se přihlásilo několik zájemců, kteří si to chtějí zkusit,“ popisuje Emil Miklóš.

Podle jeho slov však není výjimkou, že odhodlání člověk po chvíli ztratí a disciplínu vzdá. „Už se to několikrát stalo. Pro mnoho lidí je absence zraku frustrující, řada z nich ztrácí jistotu a přestože má vedle sebe průvodce, špatně tu situaci snáší,“ potvrzuje Miklóš s tím, že k disciplíně je možné přistoupit jako k únikové hře, která přinese nové zážitky, zkušenosti a třeba i adrenalin.

Jak používat slepeckou hůl

„Tuto možnost nabídneme i letos. Lidé si budou moci přímo ve městě vyzkoušet, jak obtížný může být pohyb v ulicích. Nejprve však každému musíme ukázat, jak správně používat slepeckou hůl,“ směje se a upřesňuje, že člověk se zakrytýma očima půjde nejprve podél domu, pak si vyzkouší přechod pro chodce bez zvukové signalizace, následně obejde autobusové zastávky a bude pokračovat kolem živého porostu.

Frekventovanou Evropskou ulici překoná po přechodu pro chodce se zvukovou signalizací. „Nakonec se vrátí do domu na pěší zóně, konkrétně v ulici Svobody 19, kde máme základnu a kde se akce uskuteční,“ doplňuje Miklóš.

Slepeckou maturitu je možné složit v sobotu 21. září, zkoušky začínají v 10 hodin dopoledne.