Medaile pro olympiádu dětí a mládeže zdobí kosmická technologie

  14:32
Unikátní formu finální úpravy zvolila pro medaile Olympiády dětí a mládeže, kterou bude v lednu příštího roku poprvé hostit Karlovarský kraj, jejich autorka Lenka Sárová Malíská. Technologie je totiž známá z kosmických programů.

Autorkou medaile pro Hry IX. zimní olympiády dětí a mládeže 2020 konané v Karlovarském kraji je karlovarská výtvarnice Lenka Sárová Malíská. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

„Její pomocí se nanáší kov na špičky raket,“ vysvětluje výtvarnice. Je ráda, že se podařilo prosadit myšlenku, aby medaile byly vyrobeny z materiálu typického pro Karlovarský kraj, tedy z porcelánu.

Práce na návrhu konečné podoby cenných kovů jí zabraly tři čtvrtě roku. „První vzorky jsem odevzdávala v únoru,“ potvrzuje autorka designu. Excentrickou podobu medailí zdobí sněhové vločky. „Jsou to mikroskopické snímky reálných vloček, proto nejsou úplně symetrické,“ poukazuje Sárová Malíská.

A vzhledem k velkému procentu ruční práce se o každé z medailí i přes stejný tvar dá říct, že co kus, to originál.

Autorka designu našla při jeho tvorbě společnou řeč s vedením porcelánky Thun 1794. „Asi máme všichni společnou bílou porcelánovou nemoc,“ dodává s nadsázkou.

V Karlovarském kraji vůbec poprvé

Karlovarský kraj hostí Hry IX. zimní olympiády dětí a mládeže vůbec poprvé, a to v termínu od 19. do 24. ledna.

Uskuteční se na celkem devíti sportovištích. Kromě Jahodové louky, skiareálu Klínovec - Neklid a Mariánských Lázní půjde také o chebský zimní stadion, Fichtelberg arénu, ostrovský zimní stadion, Realistic arenu, sokolovský zimní stadion a Thermal.

Povinnými olympijskými sporty jsou alpské lyžování, běžecké lyžování, skicross, snowboarding a lední hokej. Volitelnými sporty se staly biatlon, krasobruslení a rychlobruslení. K ostatním sportovním disciplínám se řadí lyžařský orientační běh. Kromě zimních sportů jsou zařazeny také šachy a karate, speciální disciplínou je hra na elektronické klávesové nástroje.

Fotogalerie

Náklady na chystanou olympiádu činí 23,5 milionu korun, z toho Karlovarský kraj vynaloží jedenáct milionů, ministerstvo školství šest milionů, dvěma miliony korun se podílí Český olympijský výbor a zbytek nákladů pokryjí účastnické poplatky a sponzorské dary.

Organizátoři očekávají, že se her zúčastní celkem 1890 lidí, z toho 1414 sportovců a 350 trenérů. Jednotlivé výpravy budou ubytované v Karlových Varech, v Jáchymově a na Božím Daru, ale také v domovech mládeže v Chebu a v Mariánských Lázních.

Podle předsedy Českého olympijského výboru Jiřího Kejvala byl Karlovarský kraj společně s Prahou jediným místem, kde se v šestnáctileté historii olympiáda dětí a mládeže nikdy nekonala.

Autoři: ,