Z nemocnice bude poliklinika, projekt na přeshraniční péči je tak reálnější

  16:20
Nemocnice v Selbu, s níž město Aš počítá v přeshraničním projektu o zdravotní péči, se změní na polikliniku. To by mohlo přispět k rychlejšímu prosazení plánu na vybudování lékařského ambulantního centra podle modelu Gmünd - České Velenice, o který obě radnice už druhým rokem usilují. Uvedl to na setkání v Aši selbský starosta Ulrich Pötzsch.

Ašská radnice usiluje o možnost zajistit obyvatelům regionu využívat lékařské služby v sousedním Německu. Zejména pak v Selbu, kde se má současná nemocnice změnit na polikliniku. | foto: Klinikum Fichtelgebirge

„Nemocnice v Selbu, která spolu s klinikou v Marktredwitzu tvoří jeden organizační celek, ročně prodělává přibližně 15 milionů eur. Proto bylo rozhodnuto o uzavření lůžkové části selbské nemocnice a o její transformaci na polikliniku,“ informoval starosta Pötzsch svého ašského kolegu Vítězslava Kokoře.

Podle jeho slov je to pro společný záměr lékařského centra s ambulantními specialisty, kam by za ošetřením mířili rovněž lidé z Ašska, pozitivní zpráva.

Nová poliklinika v Selbu by měla provozovat devadesát procent ambulancí s odbornými lékaři, zbývajících deset procent potom najde zázemí v nemocnici v Marktredwitz. Přeměna selbské nemocnice na polikliniku by měla trvat zhruba jeden rok.

Problémem je dostupnost

Na německé straně se také chýlí k závěru odborná studie, která celý projekt přeshraničního lékařského centra posuzuje. Zkoumá počty pacientů, jejich zájem o konkrétní specializace, výši úhrad v obou zemích a také navrhuje, jakým způsobem by česká strana mohla za péči platit. Hotová by podle selbského starosty mohla být už na jaře.

„Pro Ašsko je největším problémem dostupnost ambulantních specialistů. Lidé za nimi musí cestovat daleko a na ošetření se čeká neúměrně dlouhou dobu vzhledem ke zdravotním potížím pacientů. S tím by nám mohlo zdravotnické zařízení v Selbu pomoct,“ uvedl ašský starosta.

Anketa ukázala zájem

Jako inspirace Ašským slouží zdravotnické centrum Healthcross v rakouském Gmündu. To funguje rovněž pro obyvatele příhraničních obcí na jihu Čech, především Českých Velenic. Cenový rozdíl účtované platby za ošetření v tomto případě hradí rakouská vláda a Ašští doufají, že na podobném principu by mohla fungovat i spolupráce s Bavorskem.

„Kapacity selbské zařízení má. Díky přílivu pacientů z Česka by mohlo vykázat víc výkonů, a získat tak víc peněz,“ řekl starosta Kokoř.

Ašská radnice v rámci průzkumu zjišťovala, zda mají lidé na Ašsku o lékařskou péči v sousedním Selbu zájem. V anketě na sociálních sítích se ukázalo, že většina lidí nemá s dojížděním za lékaři do Selbu problém. A to ani ohledně jazyka.

Zajímavé i pro Němce

Co se týče financování, před časem starosta Kokoř zveřejnil svoji představu, že lidé by do Selbu mohli zamířit s kartičkou pojišťovny.

„Na příkladu Českých Velenic se ukázalo, že je třeba, aby některé zákroky pacient předfinancoval. Nechtěli bychom naše obyvatele takto zatížit. Zvažujeme, že bychom vytvořili městský fond. Z něj by se zákrok proplatil a poté by nám tu částku zdravotní pojišťovny vrátily,“ dodal starosta.

Navíc se ukazuje, že projekt začíná být zajímavý také pro německou stranu. Jak naznačil selbský starosta Pötzsch, přebudování nemocnice na polikliniku i následné vytvoření přeshraničního medicínského centra jsou velkou šancí pro zachování stávajícího rozsahu zdravotní péče pro obyvatele Selbu rovněž v budoucnu.

20. února 2023