Zastupitelé Karlovarského kraje jen slibovali, dohoda o hejtmanovi chybí

  13:54
Zastupitelé Karlovarského kraje složili slib. Na ustavujícím zasedání ovšem nevolili vedení, protože zůstávají posledním krajem bez domluvené koalice po říjnových volbách. Hlasování odsunuli o týden, zatím bude kraj řídit dosavadní rada.

Krajští zastupitelé na ustavujícím zasedání v karlovarské hale míčových sportů. V popředí Jan Bureš (ODS). (12. listopadu 2020) | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Nově zvolení krajští zastupitelé své ustavující zasedání formálně na týden přerušili. Do příštího čtvrtka budou pracovat na ustavení většinové vlády. Neschválili program zasedání, na němž byla i volba nového hejtmana a členů rady.

O sestavení většinové vlády bude usilovat „jedenadvacítka“ tedy sdružení STAN, Pirátů, VOK, Nezávislých a SNK1 Starostové našeho kraje společně s koalicí ODS a KDU-ČSL. 

„Běží intenzivní komunikace na denní bázi. Vnímáme silnou vůli domluvit se na programových shodách a prioritách kraje,“ uvedl na ustavujícím zasedání lídr STAN Petr Kulhánek.

Zbraně ovšem neskládá ani hnutí ANO. „Vyhráli jsme volby a chceme pokračovat v naší práci,“ řekl stávající hejtman Petr Kubis.

První setkání nového zastupitelstva přirovnal ke smutnému příběhu. „Byla to taková komunikace nekomunikace. Myslím si, že návrh zřídit byť provizorní finanční výbor, v němž by byli zapojeni zastupitelé všech zvolených stran a hnutí, byl na místě,“ podotkl Kubis.

Právě zvolení členů alespoň finančního výboru hnutí ANO prosazovalo s odkazem na nutnost důkladně připravit rozpočet kraje na příští rok. „Je to klíčový dokument a my nesmíme ztratit ani den,“ apelovala na zastupitele bývalá hejtmanka Jana Mračková Vildumetzová.

Pokud by totiž mělo podobu rozpočtu schvalovat zastupitelstvo v avizovaném termínu 7. prosince, musí být podle ní vyvěšený nejpozději 23. listopadu.

Podle vyjádření dosud opozičních zastupitelů ovšem není spěch nutný.

„Chybějí nám podklady. Je zbytečné jednat o rozpočtu, aniž bychom měli informace například o ztrátě Karlovarské krajské nemocnice. Jsou to stamiliony korun, které budou rozpočet velmi zatěžovat,“ konstatoval Jan Horník (STAN). Podle jeho názoru by vzhledem ke tvorbě státního rozpočtu nemuselo být pro kraj špatným řešením ani rozpočtové provizorium.

„Rozpočtem by se mělo zabývat už nové vedení kraje. Nic nebrání tomu, aby byl finanční výbor ustaven 19. listopadu,“ doplnil Petr Kulhánek. Podle něj není problém ani posunout prosincové jednání zastupitelstva na termín těsně před Vánocemi.

V krajských volbách vyhrálo v Karlovarském kraji hnutí ANO se ziskem 13 mandátů. S ODS a KDU-ČSL (čtyři mandáty) a třemi zastupiteli z jiných stran vytvořilo vyjednávací blok s dvaceti zastupiteli. Naproti tomu STAN s osmi mandáty, Piráti se šesti, Volba pro kraj s jedním zastupitelem a čtyři zastupitelé za Místní a dva za SNK1 dohromady mají 21 hlasů. Mimo jednání zůstává zatím SPD se čtyřmi hlasy.

Pokud se vedení kraje ani za týden nepodaří zvolit, budou se pokusy opakovat až do úspěchu.  Až do zvolení nové vlády řídí kraj dosavadní vedení kraje, které je složené z ANO, ODS, hnutí Místní, Pirátů a jednoho radního zvoleného za SPO.