Podle karlovarské hospodářské komory hrozí v kraji i zastavení výroby

  13:28
Podnikatelům v Karlovarském kraji chybí zaměstnanci, bojují také s nedostatkem vstupních surovin. V lázních nejsou zahraniční klienti. Některým firmám hrozí podle krizového scénáře i zastavení výroby.

Ve výrobě chybí zaměstnanci, v lázních zahraniční klienti. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Důvodem je nedostatek vstupních surovin a jejich zdražování. Na problém ukázal průzkum krajské hospodářské komory nazvaný Barometr spokojenosti podnikatelů, kterého se zúčastnily přibližně čtyři desítky podniků. Komora plánuje, že bude průzkum opakovat každé tři měsíce.

Se získanými informacemi chce dál pracovat a využívat je při komunikaci s úřady, krajem a dalšími institucemi. Před zastavením výroby stojí v současnosti například společnost ept connector, a to navzdory tomu, že výrobní kapacity jsou plně vytížené.

„Aktuálně bojujeme s akutním nedostatkem plastového granulátu. Vedle růstu cen vstupních materiálů se potýkáme s růstem cen energií a dopravy, především do USA a Asie. Příští rok očekáváme velmi tvrdá jednání s našimi dodavateli i zákazníky,“ nastínil situaci jednatel společnosti Tomáš Musil.

Podle předsedy představenstva Krajské hospodářské komory Karlovarského kraje Tomáše Lindy čelí podobnému problému přibližně čtvrtina oslovených firem. Celá polovina také hlásí, že nemá dostatek zaměstnanců.

Ten trápí například společnost STAX Metal Fibers. Podle jejího jednatele Tomáše Petáka jde o dlouhodobý problém.

Mladí nemají zájem o práci

„Pro nás je ideální pracovitý, přiměřeně silný pracovník se smyslem pro zodpovědnou práci a s citem pro ovládání stroje, kterému nevadí třísměnný provoz, trochu hluku a prachu. Uvítáme i ochotu k přesčasům. Za to dobře zaplatíme. Aktuálně se naše běžná dělnická mzda bez přesčasů pohybuje kolem 36 tisíc korun hrubého. To je skoro německý plat v českém prostředí bez nutnosti dojíždět a bez německého drilu. Přesto nemůžeme sehnat dost českých pracovníků. Mladí o takovou práci zájem takřka vůbec nemají,“ podotkl.

Společnost také musí řešit zvýšení ceny energií, zdražení vstupních materiálů a dlouhé dodací lhůty.

Zahraniční klienti stále nedorazili

Nedostatek kvalifikované pracovní síly a rovněž i nejistota ve vládních nařízeních, která se odráží v chování hostů, trápí rovněž lázeňství.

„Byli jsme zvyklí, že hosté prováděli rezervace s velkým předstihem. To se změnilo. Nyní se v pondělí rozhodnou, že k nám nastoupí v pátek. Situace se odráží i na silvestrovských pobytech. Hosté čekají, jak se změní vládní opatření, stále tak máme volné kapacity,“ uvedl generální ředitel společnosti Lázně Františkovy Lázně Josef Ciglanský, který má v krajské komoře na starosti sekci Lázeňství a cestovní ruch.

Připomněl, že ve Františkových Lázních bylo druhé pololetí příznivé především díky tuzemským hostům. Přijížděli také hosté z Německa, ale méně než v minulých letech.

„K útlumu obecně došlo až v posledním měsíci, kdy se epidemická situace v Česku začala zhoršovat, byť Karlovarský kraj na tom byl dobře. V Karlových Varech se sice v letní sezoně lázeňské domy zaplnily, v té zimní ale chybí hosté z celého světa, především z Ruska. Velký útlum zahraniční klientely je vidět také v Jáchymově,“ předestřel Ciglanský.

Dopravci mají problémy s karanténami

Problémy se nevyhýbají ani přepravním společnostem. „Trápí nás výpadky zaměstnanců v důsledku zvýšené pracovní neschopnosti kvůli covidu-19 a nařízených karanténních opatření,“ potvrdil prokurista a spolumajitel Lagarde Spedition Oldřich Grill.

Řešit musí také prudké výkyvy v cenách energií či nárůst cen dopravní techniky. Navíc se několikanásobně prodlužují dodací lhůty i lhůty u poskytovatelů servisních služeb.

Přesto Grill vidí v aktuální situaci pozitiva. „Věřím, že v posledních dvou letech si Evropa uvědomila rizika dlouhodobě budované závislosti na masové a levné čínské produkci. Zde detekujeme nové příležitosti pro české firmy,“ dodal.

Jak vyplývá z průzkumu, u přibližně poloviny firem tržby stagnují. „Pozitivní je skutečnost, že přibližně 80 procent oslovených firem má aktuálně dostatek zakázek. Nicméně jejich další růst v nejbližší době větší část podnikatelů neočekává,“ shrnul předseda představenstva komory Tomáš Linda.