Památka za cenu pražského bytu. Opuštěné zámky jsou na prodej

  10:04
V Karlovarském kraji jsou momentálně na prodej hned dvě unikátní zámecké nemovitosti. Jednou z nich je zámek Stružná. Jeho správce Milan Pfeiler teď po jeho zahradách, nádvořích i chodbách provádí možné kupce třeba i dvakrát týdně. A to i proto, že jeho majitel, který zámek zdědil, trvale žije v Kanadě.

Majitel se zámkem žádné plány nemá, a tak šel s cenou výrazně dolů. O zbytek se postarala pandemie. 

„Obecně začali lidé loni do nemovitostí více investovat, včetně těch zámeckých. Náš byznys tedy pandemie ovlivnila spíše pozitivně,“ potvrzuje Lucie Soukupová ze společnosti Chateau.cz, která se na prodej zámeckých nemovitostí včetně té ve Stružné specializuje.

Mezi kupci historických objektů přibývá i Čechů. „Samozřejmě máme také zahraniční zájemce, ale nakonec je to většinou opravdu Čech, případně Slovák, kdo zámek koupí. A z toho máme radost. Naštěstí už pominula doba, kdy tyto nádherné památky skupovali Italové a Rusové. Ti je teď naopak často prodávají,“ vypráví Lucie Soukupová.

Důvody, proč se tak děje, jsou podle ní různé. „Někdo má najednou čas se zastavit a rozmyslet si, co vlastně od života chce. Nakonec zjistí, že se potřebuje vydat jiným směrem a vrhnout se třeba i do rekonstrukce nějaké památky. Jiný chce jednoduše uložit své peníze. A nejlépe právě v Čechách,“ doplňuje Soukupová.

Ta se se svým mužem prodejem historických objektů zabývá už několik let. „Manžel pracoval pro jednoho klienta, který chtěl koupit a opravit zámek. Když jsme začali podobné objekty vyhledávat, zjistili jsme, že je jich v Čechách strašně moc. A že se spousta jejich majitelů o tyto objekty nestará nebo nemá peníze na opravy, chtěli by je třeba i prodat, ale nevědí jak. Proto jsme se rozhodli založit realitní kancelář specializovanou na prodej zámků,“ vysvětluje s tím, že provozují s mužem i architektonické studio. „Novým majitelům tak můžeme s následnou opravou pomoci,“ dodává.

Zámek za cenu bytu v Praze

V kraji je momentálně na prodej i podobně velký zámek Mostov v chebském okrese. Před dvaceti lety prošel s novým majitelem rozsáhlou rekonstrukcí, která zahrnovala zřízení hotelového provozu, nyní čeká na své další využití.

Velké zámky kupují obvykle i velcí investoři, kteří hledají investiční možnosti. Chtějí vybudovat hotel nebo senior house. Pak jsou tu ale lidé, kteří mají zálibu v historii a léta sní o tom, že si pořídí historickou nemovitost. Ti většinou hledají objekt, který je finančně dostupnější.

„Dnes, kdy menší zámek před rekonstrukcí koupíte za podobnou cenu jako větší byt v Praze, začínají být tyto objekty pro případné kupce čím dál zajímavější. Ti lidé se pak na rekonstrukci, byť bude trvat třeba i desítky let, vyloženě těší a často ještě před koupí pátrají v archivech. Nakonec mají o nemovitosti kolikrát víc informací než samotný majitel,“ usmívá se Lucie Soukupová.

Kancelář Chateau.cz prodává i funkční historické objekty po rekonstrukci, ale prodat zámek v tak špatném stavu, jako je ten ve Stružné, je podle Lucie Soukupové vždycky výzva. 

„Tyto objekty mívají krásnou a velmi zajímavou historii, bohužel právě u nich bývají škody napáchané minulým režimem obrovské. Přesto se daří i takové nemovitosti zachránit. Nových majitelů a lepší budoucnosti se už dočkal z naší nabídky například zámek v Otíně, Osečanech, Hluboši nebo Bezně. Třeba se Stružná dočká taky,“ doufá Lucie Soukupová.