Zámek Kynžvart ožije kinem i muzikálem, děti pobaví pohádkový les

  9:18
Výjimečný závěr druhého červnového týdne slibuje zámek Kynžvart na Chebsku. Areál oživí slavnosti, dětský pohádkový les, koncerty a řada dalších akcí. Událostmi nabitý víkend začíná už dnes, kdy se prostranství před budovou zámku změní na letní kino.

Zámek Kynžvart | foto: Václav Šlauf, MAFRA

„Ve spolupráci s městem Lázně Kynžvart připravila správa zámku promítání nové české komedie Známí neznámí. Občerstvení zajistí kinobar, který otevře již ve 20 hodin. Samotné promítání pak začne po setmění. Očekáváme, že to bude přibližně třicet minut před desátou hodinou večerní,“ přibližuje program kastelán zámku Kynžvart Ondřej Cink.

V sobotu pak na Kynžvartu začnou tradiční Zámecké slavnosti. Už v 9 hodin zaplní nádvoří jarmark se spoustou stánků. Součástí programu bude Pohádkový les, který děti povede trasou připravenou v zámeckém parku.

Vzdělávací program Hmyz kolem nás jistě zaujme nejen mladé badatele, milovníky hudby osloví kytarový recitál mladého umělce Jiřího Morkese.

Poutní mše ke sv. Antonínovi bude sloužena v zámecké kapli a její atmosféru umocní chrámový sbor z Plzně.

Během celého dne bude možné navštívit i samotný zámek, kde se budou konat prohlídky interiérů, v nichž žila rodina kancléře Metternicha. Návštěvníci budou moci projít zámecké muzeum založené kancléřem jako jedno z prvních v Evropě i jedinečný kabinet kuriozit.

Nebude chybět dětská prohlídka, při které nejmenší návštěvníky přivítá a provede zámkem některá z pohádkových bytostí.

Víkend otevřených zahrad

Souběžně se slavnostmi se v zámeckém parku koná Víkend otevřených zahrad. Na programu jsou prohlídky anglického parku s průvodcem nazvané Pod korunami stromů. Tento svátek vznikl v roce 1998 ve Velké Británii, odkud se postupně rozšířil po celé Evropě.

Novinkou a výjimečnou událostí bude i mimořádné zpřístupnění oranžerie v zámeckém zahradnictví. Prohlídka bude probíhat ve skupinkách s průvodkyní. Kapacita je velmi omezena, proto správa zámku doporučuje zakoupit vstupenku předem.

„Třešničkou na dortu Zámeckých slavností bude dvouhodinové večerní divadelní představení Západočeského divadla v Chebu Kdyby tisíc klarinetů, které se v sobotu uskuteční na nádvoří. Zazní nesmrtelné hity jako například Babeta, Tereza, Vy byste pořád seděla, Motýl, Je nebezpečné dotýkat se hvězd, V opeře, Pramínek vlasů a další semaforské pecky. To vše s živou kapelou. Začátek je naplánován na 19 hodin, vstupenky jsou v prodeji na pokladně zámku, obchodním oddělení Západočeského divadla v Chebu a také online na webových stránkách divadla,“ zve kastelán na představení pod širým nebem.

Víkend otevřených zahrad bude pokračovat i v neděli. Na závěr programu je naplánován piknik na ostrůvku.

„V neděli od 14 hodin bude ostrůvek na Mlýnském rybníce, který je běžně oblíbeným místem pro svatební obřady, zpřístupněn veřejnosti. Za poslechu kytarových komorních skladeb v podání Marka Brštiaka se návštěvníci mohou v tomto romantickém prostředí oddat snění. Doporučujeme, aby si s sebou přinesli deku a něco malého k snědku. Vstup na ostrůvek je zdarma,“ dodal kastelán.

Podrobný program slavností a otevírací dobu památky je možné najít na webových stránkách zámku.