Sokolovští záchranáři dostali opravené sídlo, bude záložní pro Vary

  15:28
Přibližně polovina všech výjezdů sanitek rychlé zdravotnické pomoci v Karlovarském kraji začíná buď v Karlových Varech, nebo v Sokolově. Zatímco karlovarští záchranáři mají k dispozici moderní zázemí, ti sokolovští na něj museli několik let čekat. V úterý se dočkali, když převzali zrekonstruované výjezdové místo základny.

Nová sokolovská základna se navíc nyní stane jakousi zálohou pro centrálu v Karlových Varech. „Máme možnost zřídit zde dočasně sídlo našeho operačního střediska,“ potvrdil Jiří Smetana, ředitel Zdravotnické záchranné služby Karlovarského kraje.

Vedle vhodných prostor i se zázemím je v Sokolově také rezervní server sítě krajské záchranky.

„A také je zde záložní pracoviště krizového štábu kraje. Snad ho dlouho nebudeme potřebovat,“ doplnil ředitele krajský radní pro zdravotnictví Jan Bureš.

Rekonstrukci výjezdového stanoviště doprovázely z počátku problémy. „Nedařilo se nám vybrat projektantskou firmu,“ potvrdil radní Bureš.

„V roce 2018, kdy jsem nastoupil do funkce, se vypisovala veřejná soutěž na projekční firmu, přípravy akce však začaly ještě dříve. Zakázku nakonec získaly místní Inženýrské stavby Sokolov. A pak už šlo vše jako po drátkách,“ popsal ředitel Smetana.

Rekonstrukce probíhala za plného provozu

Samotná rekonstrukce začala v létě loňského roku. „Za plného provozu,“ zdůraznil ředitel.

Bylo však nutné upravit provoz sanitek. „V první fázi dodavatelská firma pracovala v zadním dvorním traktu, takže sanity vyjížděly ze stání směrem do ulice. Pak se situace obrátila,“ řekl ředitel krajské záchranky. 

Stavebníci mimo jiné rozšířili vjezdy do areálu a nainstalovali bránu s elektrickým pohonem. Samotná třípatrová budova a objekty garáží jsou zateplené podle předpisů o ochraně energií a zajištěné proti vzlínání vlhkosti.

Rekonstrukce výjezdového stanoviště stála bez mála 19 milionů korun. Kraji, který byl investorem, se podařilo získat dotaci z Evropského fondu pro regionální rozvoj ve výši 16,1 milionu.

„Dalších téměř 950 tisíc je ze státního rozpočtu, částkou 1,9 milionu pak přispěl Karlovarský kraj,“ přiblížil způsob financování rekonstrukce radní Bureš.

Podle něj se rýsuje možnost, že by město opravilo jeden svůj objekt, který by pak měla záchranka v nájmu. „Na záchranářích potom je, aby vybudovali vhodné garáže,“ dodal.

Kraj neminou investice do výjezdových stanovišť záchranky ani v dalších letech. Nejpalčivější je podle Bureše situace v Teplé.

„Záchranka tam zatím sídlí v několika pokojích pečovatelského domu. Záchranáři mají k dispozici jen jednu garáž, do které se ale nevejde ani nejmodernější auto pro lékaře. Technika tak musí stát venku, což jí nedělá dobře a pro posádky to také není komfortní,“ řekl Bureš.