Jiřího Wintera Nepraktu představuje muzeum jako humoristu i sběratele lebek

  14:00
Zajímavou výstavu je možné navštívit v Městském muzeu Františkovy Lázně. Představuje část díla Jiřího Wintera, českého kreslíře, karikaturisty, humoristy, ale i vědce a sběratele, který je veřejnosti známý pod pseudonymem Neprakta.

„Výstava má dvě části. První je věnovaná ilustracím a kresbám, ve druhé se ho snažíme ukázat jako antropologa. Jiří Winter se o tento vědní obor zajímal prakticky celý život a vlastnil poměrně rozsáhlou sbírku lidských lebek,“ uvedl ředitel muzea Aleš Česal. Dodal, že Jiří Winter byl i vynikajícím orientalistou a sběratelem. Jeho sbírky si často půjčovalo Národní muzeum i Náprstkovo muzeum k vystavení.

Spolupracoval také s Emanuelem Vlčkem, naším předním antropologem, což vyústilo v sérii antropologických portrétů našich historických osobností, jejichž kosterní pozůstatky profesor Vlček zkoumal. Jedním z nejzajímavějších děl z této oblasti je portrét Zdislavy z Lemberka, který Jiří Winter vytvořil na přání papeže Jana Pavla II.

Lebky jako kontrapunkt

„Ke sbírání lebek jej přivedl známý český vědec a spisovatel Vojtěch Frič, který mu základ té jeho sbírky věnoval. My tady máme dva exponáty, které právě z této sbírky pocházejí. Jedná se o vzácné kusy z Jižní Ameriky. K tomu zde vystavujeme další dvě desítky lebek. Některé jsou zvláštní tím, že zachycují různé deformace či pozůstatky zhojených či nezhojených sečných zranění a podobně,“ poznamenal ředitel muzea.

Jeden velmi vzácný exponát pochází z Budče a spadá do období vlády knížete Václava. Pravděpodobně se jedná o lebku muže knížecí družiny, zřejmě patřila bojovníkovi, který svatého Václava chránil. „Lebky jsou takový kontrapunkt k těm krásným a někdy i rozpustilým kresbám Jiřího Wintera Neprakty, ale na výstavě je vidět, že se vzájemně oba póly pěkně doplňují,“ podotkl Česal.

Vytvořil 35 000 kreslených vtipů

Doplnil, že podle slov manželky Jiřího Wintera Daniely měl kreslíř svou sbírku lebek uskladněnou doma v popsaných krabicích. Ty nejoblíbenější kousky pak zdobily přímo jeho pracovní stůl. Tuto část výstavy v muzeu instaloval antropolog Národního muzea Vítězslav Kuželka.

Jiří Winter za svůj život nakreslil více než 35 tisíc kreslených vtipů a ilustroval stovky humoristických knih. Věnoval se i animovanému filmu, knižním ilustracím a návrhům hraček. Kromě toho vytvořil množství obrázků pro televizi, film či reklamní průmysl.