Loketská knihovna pootevřela dveře depozitáře, ukáže díla mistrů knihařů

  16:16
Expozice umělecké knižní vazby v Lokti (EUKV) pootevřela dveře depozitáře, ve kterém jsou ukrytá díla uměleckých knihařů 20. a 21. století. V atriu loketské knihovny je díky tomu k vidění na třicet děl mistrů knihařského řemesla, kteří tvořili převážně v 1. polovině 20. století.

V atriu loketské knihovny je k vidění na třicet děl mistrů knihařského řemesla, kteří tvořili převážně v 1. polovině 20. století. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Vazby jsou většinou kožené, pergamenové, ale i polokožené, plátěné a papírové, pokryté ručním nebo jinak barevně upravovaným dekorativním papírem. Jsou vyrobeny různými vazebními technikami s použitím mnoha druhů dekorací.

Zastoupeni jsou například autoři Jiří Faltus, Karel Dudešek, Josef Hodek, Ladislav Hodný st., Josef Váchal a další. Největším souborem uměleckých vazeb je prezentován Jaroslav Doležal, zakladatel knihvazačské dílny na VŠUP v Praze v roce 1949.

„Pozoruhodné je jeho zpracování básnické sbírky S. Mallarméa - Vrh kostek v subtilní pergamenové vazbě, šité na kovové pásky, zdobené zlacením, aplikací a mořením,“ uvedla kurátorka výstavy Kateřina Brindzová.

Nestor českých knihařů Ludvík Bradáč je zastoupen v kůži vázanou a ručně zlacenou knihou Florentská tragédie, kterou vydal vlastním nákladem.

Umělecká virtuozita Jindřicha Svobody

„Putování děl do EUKV je mnohdy stejně zajímavé jako exponát sám. Pro příklad, Ludvík Bradáč napsal knihu Knihvazačství a věnoval ji svému studentovi a příteli Karlu Šilingerovi, který vyučoval na pokračovací škole v Plzni. Ten ji svázal a umělecky ztvárnil. Později ji Karel Šilinger věnoval svému poslednímu žáku Janu Sobotovi a díky panu Sobotovi se dostala až k nám,“ poznamenala kurátorka.

Na výstavě mohou návštěvníci například obdivovat knihu Josefa Váchala Malíř na frontě od jednoho z nejvýznamnějších českých knihařů Jindřicha Svobody. Vazba v přírodní skopovici s reliéfem, aplikací barevných kozin a tiskem s černou fólií dala Svobodovi dostatečný prostor k ukázce jeho knihařské virtuozity.

Nechybějí ukázky mramorovaných papírů

„Mezi knihařské dovednosti patří též tvorba potahových papírů. Oblíbenou technikou zdobení papíru je mramorování na vodě. Ukázky mramorovaných papírů významného knihaře Josefa Brouska doplněné o dobovou literaturu jsou veřejnosti představeny poprvé,“ dodala Kateřina Brindzová.

Doprovodný program výstavy zahrnuje nejen komentované prohlídky, lekce pro školy, ale i dva knihařské workshopy pro dospělé.

S vystavenými díly a jejich autory budou organizátoři v průběhu výstavy podrobněji seznamovat na facebookové stránce knihovny. Výstava bude přístupná do 3. května.