iDNES.cz

Od Ježíška po žebříku do dolů. Sokolov vystavuje tak trochu jiné betlémy

  9:04
Když se řekne betlém, řada lidí si představí Svatou rodinu, Tři krále, anděly a pastýře. Jenže lidé na Sokolovsku v minulosti vyráběli tak trochu jiné betlémy. Vedle tradičních výjevů na nich znázorňovali především to, co důvěrně znali. Podzemí a těžkou práci při kutání uhlí.

Na výstavě Pojďme spolu do betléma v sokolovském muzeu jsou vedle tradičních betlémských výjevů k vidění i betlémy s hornickou tematikou, zobrazující dění v podzemí a těžkou práci při dobývání uhlí a rud. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Právě takové betlémy představuje Muzeum Sokolov na výstavě Pojďme spolu do betléma.

„Máme tu klasické betlémy skříňové i betlémové hory kryté skleněným poklopem. Ale betlémy s hornickou tematikou jsou pro nás ty nejzajímavější. Loni se nám podařilo získat například tento kousek. To je naše čerstvá novinka,“ ukazuje do prosklené vitríny na několik desítek centimetrů vysoký betlém, který chrání dřevěná skříňka, ředitel muzea Michael Rund.

Podle kurátorky výstavy Romany Beranové však skříňka není původní. „Byla pravděpodobně dodatečně vyrobena poté, co se rozbil skleněný ochranný poklop,“ myslí si.

Poklopy, zvané šturce, vyráběli tehdejší skláři z tenoučkého skla, a proto se většinou nezachovaly.

Hned vedle pod oknem je možné obdivovat klasický skříňový betlém, který zpředu kryje skleněná tabule. Na první pohled upoutá tím, že takřka vše je zde černé. Jako uhlí.

Jen nahoře jsou vidět barevné domy a na nebi svítí zlaté hvězdy. O kousek níž usadil autor Svatou rodinu a pak už jsou směrem dolů vidět žebříky, vedoucí do podzemí k horníkům opřeným o plné vozíky.

„Od 90. let nakupujeme nejrůznější betlémy dřevěné, keramické i papírové. To aby lidé viděli, jak se betlémy v různé době vyvíjely,“ doplnil Rund.

V depozitářích muzea tak nechybí například keramický betlém, který muzeum získalo od sokolovské základní umělecké školy, nebo unikátní papírový betlém vězeňkyně z koncentračního tábora ve Svatavě.

Dalším významným exponátem letošní výstavy je betlém vyřezaný z překližky. Vytvořil jej ve svém panelákovém bytě Vladimír Krist a vystavil jej nejprve na chodbě domu. Ručně vyřezaný a omalovaný betlém vznikal postupně v průběhu let 2014 a 2015. Nyní si jej mohou prohlédnout i návštěvníci výstavy v muzeu.

„Zajímavé je, že betlém má dvě patra. To horní znázorňuje tradiční motiv s jezulátkem v jesličkách, spodní pak peklo s čerty a hříšníky, kteří v kotlích pykají za své prohřešky. Součástí betléma je stromeček sestavený z překližkových dílků včetně ozdob a několik vyřezávaných větví, určených na přízdobu dveří,“ doplnil ředitel Rund.

Výstava betlémů v přízemí sokolovského zámku potrvá do 28. ledna.

zpět na článek