Unikátní receptura. V Sokolově vyrábí antibakteriální mýdlo s nanostříbrem

  9:14
S novinkou, jejíž vznik podnítila epidemie koronaviru, přichází jediný průmyslový výrobce mýdel v České republice, společnost SOAP Sokolov. Začala vyrábět mýdlo kombinující speciální antibakteriální přísadu s nanostříbrem, které je účinné proti virům.

Nová hala na výrobu mýdel společnosti Soap Sokolov v areálu Přátelství v Citicích. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Podle vyjádření vedení firmy je vůbec prvním výrobcem v Evropě, kterému se povedlo podobnou recepturu při průmyslové výrobě použít. 

„Firma vyvinula tento výrobek jako přímou reakci na epidemii koronaviru. Nové mýdlo je určené především provozům i domácnostem se zvýšenými požadavky na hygienické účinky pevného mýdla,“ uvedl jednatel společnosti SOAP Sokolov Tomáš Lorenc.

Vývoj byl podle něj poměrně složitý především kvůli nutnosti zajistit potřebnou homogenitu mýdla v celém jeho objemu. „Tedy aby částečky koloidního stříbra i antibakteriální přísady byly co nejvíce rovnoměrně rozložené v celé hmotě,“ vysvětlil jednatel. 

Nová mýdla mají za sebou rozsáhlé testování. Vedle laboratorních testů se do zkoušek zapojila i skupina dobrovolníků. Vedle přesných dat tak výrobce získal i subjektivní dojmy uživatelů. Cílem snažení bylo dosáhnout ideálně vyvážené podoby mýdla. A právě tyto zkoušky trvaly na celém vývoji produktu nejdéle.

Uvedení antibakteriálního mýdla na trh bylo zároveň završením prvního roku provozu nového výrobního závodu v Citicích. „Za rok se nám podařilo vyrobit 20 milionů kusů mýdel,“ pochlubila se výkonná ředitelka SOAP Sokolov Gabriela Mezková. 

Firma získala kosmetické ISO

Rok fungování podle ní přinesl i výrazný technologický vývoj. Díky němu je dnes společnost schopna vyrábět mýdla všemožných tvarů i barev včetně bylinných příměsí, abrazivních částic a dalších součástí.

„Učíme se a v mnoha případech už umíme zpracovávat speciální a nestandardní materiály, díky čemuž jsme schopni uspokojit požadavky náročných zákazníků a pronikat na nové trhy. Ty by se měly zanedlouho rozšířit i o Ukrajinu a Rusko.

Společnost SOAP Sokolov je společným projektem firem Krufin a Sokolovská uhelná. Vznikla v roce 2017 a na počátku roku 2019 zahájila výrobu v novém závodě v Citicích. Je jedním z nejmodernějších závodů svého druhu v Evropě a jediným průmyslovým výrobcem mýdel v České republice. 

Navazuje na tradici firem, jako byly Milo Olomouc, Setuza Ústí nad Labem či bratislavská Palma. Ve všech těchto podnicích však už výroba skončila i kvůli zastaralým technologiím. Ta, kterou používá citická firma, patří ke světové špičce.

Plány SOAPu nejsou malé. Firma například získala kosmetické ISO, což bere jen jako start expanze do světa kosmetiky. Produkce se neomezuje pouze na tradiční mýdla, jejichž základní surovinou jsou takzvané mýdlové nudle vyráběné z palmového oleje, které firma dováží z Indonésie.

Výrobce získává zkušenosti i se speciálními surovinami, v tomto týdnu například chystá provozní zkoušku na výrobu tuhých šamponů pro renomovaného zahraničního zákazníka, nadnárodní společnost si zase v Citicích objednala výrobu žlučových mýdel. Všechny doposud nabyté zkušenosti zúročili odborníci při výrobě antibakteriálního mýdla.

Výrobce mýdel otevřel továrnu loni