Ta bunda je kradená, zaplať! Vyděrač vytáhl z vyděšeného seniora 300 tisíc

  16:28
O téměř 300 tisíc korun postupně přišel senior, který se stal obětí opakovaného vydírání. Osmačtyřicetiletý pachatel z Karlových Varů mu hrozil, že ublíží jeho rodině a pod různými záminkami přiměl poškozeného platit. Policisté už muže obvinili z vydírání.
Ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Leila Hamdanová pro iDNES.cz

Případ se začal odvíjet koncem letošního dubna. Vyděrač si večer na autobusové zastávce v Karlových Varech vyhlédl náhodnou oběť, kterou byl jiný devětačtyřicetiletý Karlovarák, shodou okolností jeho známý.

Lživě ho obvinil, že má na sobě bundu, kterou předtím někdo i s penězi a mobilním telefonem v kapsách ukradl jeho kamarádovi. Začal se dožadovat šesti tisíc korun jako finanční kompenzace a protože dotyčný u sebe takovou částku neměl, pachatel mu vnutil svoje telefonní číslo a pohrozil, ať se mu okamžitě telefonicky ozve, až bude mít požadované peníze připravené.

Vydíraný se svěřil třiaosmdesátiletému otci, který na uvedené číslo zavolal a vyděrači řekl, že záležitost bude vyřizovat on. Svoji roli v tom hrála synova zdravotní indispozice, o níž policie blíže neinformovala. „Oba muži si telefonicky domluvili schůzku, na které senior obviněnému muži předal domluvenou finanční hotovost,“ uvedl policejní mluvčí Jan Bílek.

Jenže dva dny po schůzce obviněný seniora opět telefonicky kontaktoval, tentokrát ze skrytého čísla. Představil se smyšleným jménem a začal se drze domáhat peněz, které prý byly v kapse údajně kradené bundy. Šlo o řádově vyšší částku v desítkách tisíc korun. Také vyhrožoval, že pokud mu senior peníze nedá, ublíží někomu z jeho rodiny. Poškozený proto opět podlehl, s vyděračem se sešel a peníze mu vyplatil.

Protože byl pachatel ve svém nátlaku úspěšný a došlo mu, že zřejmě narazil na lidi, kteří z něho mají strach, zcela ztratil další zábrany. Následovala série požadavků podle stejného scénáře, částky byly vždy v řádu desetitisíců, jen záminka pro vydírání se měnila. „Jednalo se například o to, že senior údajně poškodil osobní automobil, urážel různé menšiny nebo předával falešné bankovky. Zároveň volající vždy zopakoval vyhrůžku fyzického napadení jeho rodiny,“ popsal mluvčí.

Nakonec se na různých místech Karlových Varů potkali celkem devětkrát. Oběť vydírání takto dlouho snášela kvůli strachu o zdraví a život svůj i nejbližších. Po poslední schůzce však třiaosmdesátiletému muži došla trpělivost a po poradě se členy rodiny se obrátil na policii. „V případě prokázání viny hrozí obviněnému trest odnětí svobody až na čtyři roky,“ doplnil Bílek.

Autor: