Karlovy Vary mají svůj symbol zpět, Vřídlo opět tryská na původním místě

  14:50
Posledních takřka sedm let se návštěvníci Karlových Varů museli spokojit s provizorním vývěrem Vřídla před budovou Vřídelní kolonády. To ovšem ode dneška už neplatí. Symbol lázeňského města se opět přestěhoval tam, kde na něj jsou lidé zvyklí. Do vřídelní síně kolonády.

„Bylo to náročné, ale stálo to za to,“ komentoval rekonstrukci náměstek primátorky Petr Bursík.

První dvě etapy rekonstrukci Vřídelní kolonády byly náročné především finančně. „Jenom rekonstrukce samotné vřídelní síně stála město 31,5 milionu korun,“ potvrdila primátorka Andrea Pfeffer Ferklová. I s technologií, která se ukrývá pod zemí, se částka vyšplhala na více než dvojnásobek.

Za dobu existence lázeňské metropole kryla vývěr Vřídla řada staveb. Ať už to byla barokní, provizorní dřevěná nebo litinová z dílny vídeňských architektů Ferdinanda Fellnera a Hermanna Helmera, po jejímž znovuobnovení volali před několika lety iniciátoři referenda.

Současnou podobu, která i po tolika letech rozděluje laickou i odbornou veřejnost, vtiskl v letech 1969 až 1975 Vřídelní kolonádě architekt Jaroslav Otruba. Nová podoba vřídelní síně se co možná nejvíce přibližuje té Otrubově. Autorem projektu rekonstrukce je architekt Jiří Janisch.

Podle něj ovšem nebyla práce jednoduchá. „V archivu jsme hledali původní dokumentaci. Ta se ale dost často lišila od reálu,“ vysvětlil architekt. Náročné podle něj bylo i hledání materiálů do vřídelní síně. „Například mramor na podlahy je z Itálie a v prakticky stejném designu,“ podotkl Janisch. Jaroslav Otruba přitom použil mramor z už neexistujících lomů v bývalé Jugoslávii a Sovětském svazu.

Na řadě je oprava hlavní lodě kolonády

Slavnostním otevřením vřídelní síně ovšem záměr obnovy Vřídelní kolonády nekončí. „V opravách budeme pokračovat,“ potvrdila primátorka Andrea Pfeffer Ferklová. Město přitom čeká rekonstrukce největší části stavby. „Musíme na ni ale sehnat dostatečný obnos,“ upozornila primátorka. Oprava hlavní lodě Vřídelní kolonády totiž radnici přijde na stovky milionů korun.

Dílčí změny v hlavní lodi jsou ovšem k vidění už dnes. Například počet pítek se snížil z pěti na tři. Novinkou je také to, že voda v nich už nebude uměle ochlazovaná. Bude tak mít stejnou teplotu jako samotné Vřídlo, tedy 72 stupňů, která symbol Karlových Varů pasuje na nejteplejší pramen v České republice.

Zrekonstruovanou síň chce město použít i pro svou propagaci. „Chyběla nejen jako symbol Karlových Varů, ale také pro unikátní mikroklima přímo u vývěru,“ dodala primátorka.

12. dubna 2022