iDNES.cz

Vyjednávání o krajské koalici se zadrhla na sporu o postu hejtmana

  16:18
Poslední kolo vyjednávání o nové koalici, která má vést Karlovarský kraj, neskončilo úspěšně. Ztroskotalo na otázce obsazení postu hejtmana. A to i přesto, že koalice ODS a KDU-ČSL s podporou Soukromníků našla programovou shodu s Koalicí pro změnu 21 vedenou Petrem Kulhánkem.

Krajští zastupitelé na ustavujícím zasedání v karlovarské hale míčových sportů. Na snímku Karel Jakobec (ODS) skládá slib zastupitele. (12. listopadu 2020) | foto: Václav Šlauf, MAFRA

„Snažili jsme se dojednat podmínky pro sestavení koalice pro Karlovarský kraj. Bohužel, zastupitelé z osmi politických uskupení okolo Petra Kulhánka odmítli přistoupit na předem deklarované personální požadavky. Odmítli dokonce i vstřícnější a umírněnější požadavek na nominaci hejtmana a jednoho člena rady,“ uvedl po jednání Karel Jakobec, lídr kandidátky ODS. 

Původní nabídka ze strany koalice STAN, KOA, VPM Cheb a TOP 09 na 1. náměstka a dalšího člena rady je podle Jakobce neakceptovatelná. 

„Naše požadavky na postavení v koalici jednoznačně vycházejí z významu a strategického postavení našich zastupitelů pro budoucí vládu Karlovarského kraje. Je důležité zdůraznit, že na úrovni obecní, krajské ani vládní není výjimkou, když nejvyšší post připadne zástupci jiné strany než té, co je nejvýznamnější v počtu zastupitelů,“ dodal Jakobec.

Původně ODS požadovala místo hejtmana a dvě místa v radě, nakonec byla ochotna ustoupit na požadavek nominace na hejtmana a jednoho člena rady.

„Zajímavé je, že o tom se ve vyjádření Petra Kulhánka nikde nepíše. Pořád jen o tom, že jsme neústupní. Opak je pravdou. Takové jednání však zbytečně vykopává příkopy budoucí spolupráci, namísto aby se naše subjekty sbližovaly,“ řekl Karel Jakobec.

„Bohužel musíme konstatovat, že postoj těchto partnerů je pro nás velkým zklamáním. Toto uskupení disponuje čtyřmi zastupiteli a jedním zástupcem SNK1, a vzneslo požadavek na pozici hejtmana a dvou dalších zástupců v radě kraje. Takový model, který obsazuje třetinu rady pro ODS a KDU-ČSL je zcela v rozporu s volebním výsledkem a rozložením mandátů pro jednotlivé partnery,“ uvedl Petr Kulhánek

Trvá proto na pozici 1. náměstka, dalším členovi rady a možnosti nominovat uvolněného zastupitele nebo předsedu komise či výboru. „Naši partneři odmítají mírnit své požadavky, včetně nároku na nominaci hejtmana,“ dodává Kulhánek. 

Podle něj je požadavek ODS nerealistický a je na úkor dalších partnerů. „Silový přístup v podobě neoprávněných požadavků odmítáme. Naše nadstandardní nabídka pro ODS a KDU-ČSL zůstává v platnosti, a je tak odpovědností tohoto uskupení, zda upřednostní mocenskou ambici nebo práci v partnerské, vyvážené koalici,“ vyjádřil se Petr Kulhánek za koalici STAN.

Na programech se koalice shodnou

Jenže Karel Jakobec celou situaci vidí jinak. „S politováním musíme konstatovat, že zastupitelé z osmi politických uskupení okolo Petra Kulhánka nevyšli naší koalici nijak vstříc a svou nabídku nijak neupravili. A to přesto, že po programové stránce se nenalezl sporný bod. Jednoznačně je tedy zodpovědnost i vůle jednadvacítky, která zabránila uzavření koalice a jednání odsoudila k nedohodě. Naše koalice v tuto chvíli zvažuje další kroky ve vyjednávání a čeká, zda jednadvacet zastupitelů z osmi politických uskupení okolo Petra Kulhánka přijde s nabídkou odpovídající významu naší koalice,“ zdůraznil lídr ODS a KDU-ČSL.

Druhé kolo ustavujícího jednání krajského zastupitelstva se bude konat ve čtvrtek dopoledne. Vzhledem k tomu, že zatím není dohodnuta nová koalice, nedojde nejspíše ani k volbě nového vedení kraje.

V krajských volbách vyhrálo v Karlovarském kraji hnutí ANO se ziskem 13 mandátů. S ODS a KDU-ČSL (čtyři mandáty) a třemi zastupiteli z jiných stran vytvořilo vyjednávací blok s dvaceti zastupiteli. Naproti tomu STAN s osmi mandáty, Piráti se šesti, Volba pro kraj s jedním zastupitelem a čtyři zastupitelé za Místní a dva za SNK1 dohromady mají 21 hlasů. Mimo jednání zůstává zatím SPD se čtyřmi hlasy.

Autor:
zpět na článek