Ve Varech se rýsuje trojkoalice hnutí ANO, Karlovaráků a ODS

  9:40
Budoucími partnery vítězného hnutí ANO v Karlových Varech by se mělo stát hnutí Karlovaráci a Občanská demokratická strana. Vyplývá to z dohody, kterou v neděli večer podepsali jejich zástupci. Memorandum je zavazuje k tomu, že už nebudou jednat s nikým jiným.

Přípitek na vítězství ve volebním štábu ANO, primátorkou má šanci se stát Andrea Pfeffer-Ferklová. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Budoucí karlovarská koalice by tak mohla mít pohodlnou většinu, a to třiadvacet křesel v pětatřicetičlenném zastupitelstvu.

„Předložili jsme memorandum o společném postupu při sestavení koalice, které vlastně říká, že tyto tři subjekty se teď spolu budou snažit vytvořit programové priority, které budou součástí koaliční smlouvy,“ nastínila hejtmanka Jana Mračková Vildumetzová, která je ve vyjednávacím týmu karlovarského hnutí ANO.

Z dohody plyne i závazek, že ANO bude mít pět míst v radě včetně postu primátora a náměstka, hnutí Karlovaráci tři členy rady a z toho dva náměstky a ODS jednoho člena v radě a zároveň náměstka. Zatímco doposud měla karlovarská rada jedenáct křesel, ANO navrhlo její zeštíhlení na devět, s čímž partneři souhlasili.

„Myslíme si, že je to operativnější,“ zdůvodnila hejtmanka. ANO navrhuje na pozici primátorky Andreu Pfeffer-Ferklovou a na post náměstka Tomáše Trtka, který byl dvojkou kandidátky.

Výsledky komunálních voleb v Karlových Varech najdete zde

Každý z partnerů už nominoval tři zástupce do pracovní skupiny, která začne ihned pracovat na programových prioritách a textu koaliční smlouvy, kde budou i další podrobnosti.

Dohodu o spolupráci uzavřelo hnutí ANO i před dvěma lety při sestavování krajské koalice. I v tomto případě je jedním z partnerů ODS (podrobněji v článku Na Karlovarsku vzniká čtyřkoalice, ANO chce vládnout s Piráty či s ODS).