iDNES.cz

VIDEO: Pohřebiště u někdejšího zajateckého tábora má nové pietní místo

  8:40
Úcta a pokora. Takové pocity má vzbuzovat nově zrekonstruované pohřebiště nedaleko někdejšího zajateckého tábora u Jindřichovic na Sokolovsku. O důstojnou podobu pietního místa se postaraly Lesy České republiky. Společně s Karlovarským krajem investovaly více než 2,6 milionu korun.

„Je to veliká věc, kterou Česká republika udělala v místě bývalého zajateckého tábora,“ chválila počin Vera Mavrič, velvyslankyně Srbské republiky. „Jsem ráda, že se tímto způsobem vzpomíná na oběti války,“ zdůraznila.

Nedaleko Jindřichovic jsou pochovány oběti ze zajateckého tábora, který zde vznikl v roce 1915. Mezi zajatci byli Srbové, Rusové, Černohorci a Italové. Táborem prošlo na 40 tisíc lidí. Původně na pohřebišti leželo kolem 4 200 těl, většina z nich ovšem později skončila v mauzoleu na jindřichovickém hřbitově.

Areál pohřebiště ještě nedávno spíše než pietní místo připomínal zarostlou louku, kde se pozůstatky hrobů a mohyl ztrácely pod trávou a mechem. Dnes celý areál lemují dřevěné sloupky se stříškou, které mají symbolizovat původní oplocení.

Mezi původními kamennými kříži, latinským a pravoslavným, vede nová prohlídková trasa, která ctí původní rozvržení hřbitova a lemují ji původní náhrobky. Přibližně na místě někdejší sakrální stavby stojí otevřená lesní kaple.

„Vybudovali jsme také dvě odpočinkové plochy s lavičkami a pultem s knihami, v nichž jsou zapsaná jména všech vojáků, kteří na hřbitově odpočívají,“ popsal další zajímavost pietního místa Miroslav Rozner, krajský ředitel podniku Lesy České republiky.

Jana Mračková Vildumetzová, hejtmanka Karlovarského kraje, doufá, že místo přiláká jak tuzemské, tak zahraniční návštěvníky. Kraj k tomu chce do budoucna přispět výstavbou nového parkoviště. „Kvůli němu jsme vykoupili nedaleký pozemek,“ uvedla hejtmanka.

„Chceme, aby si historii naší země a oběti první světové války mohlo připomenout co nejvíce lidí,“ vysvětlila Mračková Vildumetzová. I proto kraj nechal zhotovit informační tabule u hřbitova a mauzolea v Jindřichovicích. Další budou stát u chystaného parkoviště.

„Věřím, že se nové pietní místo stane důstojnou vzpomínkou na pohnutou minulost našeho státu,“ dodala hejtmanka.

V Karlovarském kraji je podle informací ministerstva obrany 1809 hrobů obětí válek. O většinu z nich pečují města a obce, řadu z nich si ovšem vzali pod patronát dobrovolníci.

zpět na článek