Vojenská škola v Sokolově má šanci, děti dostaly úlevu u přijímaček

  8:56
Další pokus o otevření pobočky vojenské školy, která chce v Sokolově vyučovat maturitní obor strojírenství, vypadá nadějně. Předchozí snahy o spuštění výuky zatím nedopadly dobře. Nyní se ke studiu přihlásilo šestasedmdesát dětí. Rozhodnou ale přijímačky.

ilustrační snímek | foto: Petr TomanMAFRA

Z přihlášených zájemců nyní sice některé vyřadila lékařská vyšetření, jiní jimi ještě procházejí, nicméně zájem je oproti předešlým letům vyšší. Deváťáci už si také vyzkoušeli přijímačky na nečisto.

„Bohužel ne pro všechny dopadly dobře, ale děti se pořád připravují ve školách, i my jim nabízíme pomocné rady, jak se připravit na ostré zkoušky. Upřímně věřím, že se letos vojenskou školu otevřít podaří,“ řekla brigádní generálka Armády České republiky Lenka Šmerdová

Při předešlých pokusech činily dětem přijímací zkoušky potíže. Nyní požadavky nejsou tak přísné. „Udělali jim trochu úlevu v češtině a v tělocviku, ale dívky stále musejí vyšplhat po tyči, kluci na laně,“ uvedl hejtman Petr Kubis

Podle radního pro školství Jaroslava Bradáče půjde v Sokolově o technické profese, proto by tělocvik pro zájemce neměl být tolik náročný. „Můj osobní názor je, že by měli rozumět zbraním, strojům, vozidlům, ale ne šplhat přes třímetrovou zeď,“ podotkl.

Na vojenskou školu do Sokolova se hlásí kromě chlapců i dívky, přičemž největší zastoupení má mezi zájemci Karlovarský kraj. Další jsou ze sousedního plzeňského a ústeckého regionu i Libereckého, Jihočeského, Ústeckého a Olomouckého kraje, Vysočiny a Prahy. 

Strojařů je málo a jsou žádaní

Rozšíření studia o další obory zástupci armády zatím neplánují. „Právě této odbornosti, tedy strojařů, je v armádě málo a dalo by říct, že téměř u všech útvarů, jak u mechanizovaných, tak u brigády rychlého nasazení, je tento obor velmi nedostatkový,“ přiblížila Lenka Šmerdová. Podotkla přitom, že o tento druh specializace mají zájem i firmy. 

Pokud se pobočka v Sokolově ujme, uvažuje armáda spíše o rozšíření oboru strojírenství. „Výhledově bychom zvýšili počet tříd,“ uvedla generálka. Pobočka bude fungovat při sokolovské střední integrované škole (ISŠTE). Podle jejího ředitele Pavla Januse už je na otevření oboru vše nachystané. „Jsme na to připraveni dva a půl roku,“ uvedl. V současné době škola pracuje v domově mládeže, řeší smlouvy ohledně stravování a ubytování, rozděluje úvazky pro učitele a podobně.

„Teď už stačí, aby odvážlivci zvládli přijímačky, protože to je pro nás rozhodující,“ podotkl Pavel Janus.

Podporu má pobočka i u zástupců tamní radnice stejně jako před časem otevřená policejní škola. „Každá hodnotná škola má v Sokolově své místo,“ konstatoval místostarosta Jan Picka.

Město nyní vypůjčilo jeden pavilon své základní školy v ulici Pionýrů, kterou může ISŠTE do budoucna také využít.