Jáchymovské Údolí mlýnku je ojedinělým místem a oblíbeným cílem vycházek

  15:16
Na sedm desítek podomácku vyrobených mlýnků zdobí údolí nedaleko lázeňského hotelu Radium Palace v Jáchymově. Šest nejnovějších zde přibylo o uplynulém víkendu při tradiční akci Otevírání mlýnků. Její 23. ročník uspořádali jáchymovští dobrovolní hasiči. Údolí mlýnků je cílem vycházek nejen lázeňských hostů.

Na sedm desítek podomácku vyrobených mlýnků zdobí údolí nedaleko lázeňského hotelu Radium Palace v Jáchymově. Šest nejnovějších zde přibylo o uplynulém víkendu při tradiční akci Otevírání mlýnků. | foto: MAFRA

Podle pověsti zde první malý klapáč umístil tesařský tovaryš. Jeho zvuk pomohl uspat vodníkovo malé dítě. Prozaičtější verze vzniku této tradice hovoří o lázeňských hostech, kteří výrobou a instalací vlastnoručně vyrobených mlýnků odčiňovali lázeňské milostné pletky. A do třetice údajně mlýnky vyrábějí zamilované dvojice, aby jim to v životě klapalo.

Údolí mlýnků najdou turisté přibližně kilometr od hotelu Radium Palace. Cesta za jáchymovskou zajímavostí vede po udržované stezce, je tedy vhodná i pro výlety s kočárky, snadno ji zdolají také hůře pohybliví lidé. Mlýnky vyrobené z různých materiálů jsou roztroušené na zhruba stometrovém úseku potoka.

Autor: