Patnáctimetrový smrk pro Vary vyhrála dárkyně před třiceti lety v tombole

  14:18
Vánoční strom pro Karlovy Vary je už na místě před lázeňským hotelem Thermal. Městu jej věnovala Ivanka Míčková, která jej před téměř třemi desítkami let vyhrála v tombole na mysliveckém plese. Na rozsvěcení symbolu Vánoc se ale podepíší protiepidemická opatření. Letos se uskuteční online.

Téměř před třiceti lety vyhrála Ivanka Míčková z Karlových Varů na mysliveckém plese v Děpoltovicích sazenici stříbrného smrku. Za dobu, kdy krášlil zahrádku dárkyně, vyrostl do výšky téměř 15 metrů. Ve čtvrtek jej pracovníci Správy lázeňských parků usadili na už tradiční místo před lázeňským hotelem Thermal.

„Zůstane mi po něm vzpomínka. Patřil k našemu domu i k životu. Ten ale takový je. Vždy něco končí,“ svěřila se dárkyně vánočního stromu krátce předtím, než kolem osmé hodiny ranní zaúřadovaly motorové pily. Lítost ale nepociťuje. „Jen sousedi říkali, že jim to bude líto, ale nedá se nic dělat,“ podotkla Ivanka Míčková.

O strom přitom pečovala s láskou, kterou k přírodě chová. Před pěti lety ho zachránila před nákazou. „Byl tenkrát napaden mšicemi a já se dočetla, že by mohlo pomoci oplachování vodou. Tak jsem po večerech a nocích trpělivě celý strom oplachovala,“ uvedla.

Symbolem Vánoc se přitom strom už jednou stal. „Někdy před patnácti lety, kdy ještě nebyl tak vysoký, jsem smrk ozdobila. Se sundaváním ozdob mi ale museli pomoct sousedé. Teď bude svítit na Vánoce podruhé. Ale tentokrát pro celé Karlovy Vary,“ řekla Míčková.

Vzrostlý stříbrný smrk už totiž začal svými kořeny přidělávat majitelce starosti. „Tady není dobrá půda. Když jsme stavěli náš dům, našli jsme tady kaolin, bentonit i uhlí. Byla to učiněná pastva pro geology,“ zavzpomínala majitelka rodinného domu v Majakovského ulici. Proto se obrátila na pracovníky Správy lázeňských parků, kterým jehličnan nabídla jako vánoční strom.

Vánoční trhy budou, ale s omezeními

Smrk bude hlavní ozdobou tradičních vánočních trhů, které se, za dodržení všech protikoronavirových opatření, opět uskuteční mezi hotely Thermal a Pupp. „Pořádat je bude společnost KV City Centrum. Letos se ovšem trhy budou muset obejít bez doprovodných hudebních vystoupení,“ uvedla primátorka Karlových Varů Andrea Pfeffer Ferklová.

Pokud to situace dovolí, je podle primátorky město připravené vystavět u Mlýnské kolonády stánky s typickým vánočním sortimentem. Případný stánkový prodej však bude mít komornější podobu než v loňském roce a bude vycházet z aktuální epidemiologické situace a platných vládních opatření.

Vzhledem k nouzovým opatřením, mezi která patří i zákaz shromažďování, bude netradiční i slavnostní rozsvěcení vánočního stromu.

„S ohledem na nutnost minimalizovat shromažďování osob v letošním roce proběhne tradiční ceremoniál slavnostního rozsvícení stromu pouze online. Virtuální rozsvěcení bude možné sledovat o první adventní neděli, 29. listopadu od 18 hodin na Facebooku Magistrátu města Karlovy Vary a Vánočních trhů Karlovy Vary. Nepůjde ale o živé vysílání, ceremoniál bude předtočen. V uvedenou hodinu se u vánočního stromu nebude konat žádná akce,“ upozornila Helena Kyselá, mluvčí karlovarského magistrátu.