Víte, že Vary hledají vánoční strom? Ke smrku přišly díky kácení na zahradě

  17:30
Cestu dlouhou necelých čtrnáct kilometrů má za sebou karlovarský vánoční strom, který stojí od 17. listopadu před hotelem Thermal. Pečlivě uložený na návěsu nákladního automobilu sem připutoval z Chranišova na Sokolovsku, kde rostl na pozemku rodiny Švábových. Je to patnáctimetrový krasavec, kolem sedmdesáti let starý stříbrný smrk.

Poté, co byl pečlivě usazen, aby bez problémů odolal případným náporům větru, dostane slušivý obleček vytvořený ze stovek světel a ozdob. Slavnostně rozsvícen bude v neděli 3. prosince v 18 hodin.

Karlovy Vary se při hledání stromu obrátily na veřejnost s výzvou, zda ví někdo o vhodném jehličnanu, který by jako vánoční strom posloužil nebo je dokonce jeho vlastníkem a městu by ho daroval. „Protože jsme v našich lesích, ani na městských pozemcích vhodný strom nenašli, oslovili jsme veřejnost. Přišlo nám deset nabídek, za něž děkujeme,“ uvedl radní Petr Bursík.

Poměrně přísná kritéria nakonec splnil stříbrný smrk z Chranišova. A jaké byly požadavky na vánoční strom pro krajské město? „Kromě estetického hlediska byl při jeho výběru rozhodující zdravotní stav a také stanoviště, na kterém roste, tedy jeho dobrá přístupnost techniky nezbytné pro bezpečné pokácení, naložení a odvoz,“ vysvětlila mluvčí magistrátu Helena Kyselá.

Kácení vánočního stromu v Chranišově a jeho přeprava do Karlových Varů, kde byl vztyčen před hotelem Thermal.

Chranišovský smrk se stal vánočním stromem tak trochu náhodou. Na pozemku Švábových se kácelo při terénních úpravách. „Muž, který nám tady kácel, nám řekl, jestli víme o tom, že Karlovy Vary hledají vánoční strom a že ten stříbrný smrk je moc hezký. Tak jsme ho vyfotili a snímek poslali na magistrát. No a ono to vyšlo. Určitě se na něj na karlovarské vánoční trhy půjdeme podívat,“ prozradil Jakub Šváb.

Při kácení stromu bylo třeba opatrnosti, v jeho blízkosti vedly dráty s elektřinou a terén byl dost promáčený. Pracovníci Lázeňských lesů a parků Karlovy Vary využili nový manipulátor, který nedávno pořídili. „Stroj je vybavený unikátním rotačním teleskopickým ramenem, které umožní strom pokácet, bezpečně s ním manipulovat a naložit na nákladní automobil. Využijeme ho i při usazení stromu před Thermalem,“ dodal ředitel lázeňských lesů Stanislav Dvořák.