iDNES.cz

Cheb ožil historickými Valdštejnskými slavnostmi. Nechyběl jarmark a tanec

  9:54
Dobový jarmark, rytířský turnaj, tanec či divadlo. To vše provází letošní Valdštejnské slavnosti, které se konají v Chebu. Připomínají vévodu Albrechta z Valdštejna, který město několikrát navštívil. Naposledy to bylo 25. února 1634. Tehdy byl v Pachelbelově domě, tedy dnešním chebském muzeu na náměstí, zavražděn.

Během víkendových slavnostní nechybí momenty z Valdštejnova posledního pobytu, kterými ožily ulice historického centra Chebu. Tradičně jsou plné lidí v historických kostýmech. Svou premiéru v ulicích si letos užívá kostým, který na sebe oblékl starosta Antonín Jalovec.

„Kostým je moje ryze soukromá iniciativa,“ řekl. Prozradil přitom, že si jej nechala ušít i jeho manželka. Inspirací jim byly frýdlantské Valdštejnské slavnosti, kde jsou zástupci radnice prostřednictvím kostýmů sladění.

„Říkal jsem si, že je škoda, že to v Chebu nemáme. Město sice kdysi koupilo takové, řekl bych, pseudohistorické hacafraky za docela dost peněz, ale starosta by měl v tomto směru také trochu reprezentovat,“ uvedl.

Kostým pro starostu vznikal tři čtvrtě roku a kromě krejčové na něm pracoval například specialista na historickou obuv, kloboučnice i třeba odborník, který se věnoval koženým doplňkům. Cenu kostýmu vyčíslil starosta na bezmála 30 tisíc korun. Antonín Jalovec jej bude využívat i během jiných historických slavností, než jsou ty chebské.

„Myslím, že příležitostí bude docela dost,“ uvedl. Kdo nemá vlastní kostým, sází podle starosty zejména na fundus tamního divadla. Potíž je ale v tom, že ne vždy člověku dokonale padne. Antonín Jalovec v něm přitom během Valdštejnských slavností stráví den a půl. Pokud je mu horko, odkládá plášť.

Slavnosti připomínající Albrechta z Valdštejna se v Chebu konají každé dva roky a mají dlouhou historii. V té novodobé je město Cheb požádá od roku 2005. Pobyt vévody a jeho vraždu si zde lidé připomínali už začátkem minulého století.

zpět na článek