VIDEO: Ze staré patologie zůstane jen dva tisíce tun suti

  18:19
Místo pro záložní heliport vzniká v těchto dnech v areálu karlovarské nemocnice. Prostranství pro přistávání vrtulníků vznikne tam, kde doposud stál objekt bývalé patologie.

Jeho demolice by měla podle odhadu zástupců dodavatelské firmy skončit do dvou týdnů.  „Za demolici patologie zaplatíme 1,263 milionu korun,“ uvedla Jitka Samáková, předsedkyně představenstva Karlovarské krajské nemocnice.

„Kraj na tuto akci vyčlenil celkem šest milionů korun. Díky výběrovému řízení se ovšem náklady podařilo výrazně snížit,“ upřesnil krajský radní pro oblast zdravotnictví Jan Bureš.

Právě kraj jako majitel nemocnice je totiž investorem demolice. „Díky těmto úsporám zbudou prostředky i na demolici sousedního objektu někdejší spalovny a základní terénní úpravy pro vznik heliportu,“ pochvaloval si krajský radní.

Mlžná děla likvidují prach

 Práce v areálu nemocnice jsou po technické stránce velice náročné, což potvrdil Tomáš Rulf z teplické firmy, která demolici provádí. „Největším problémem je prašnost. Při demolici jsme proto nasadili mlžná děla, která prakticky veškerý prach eliminují,“ popsal úskalí prací Rulf.

Firma má na dokončení prací 90 dní. „Předpokládáme ale, že za dva týdny budeme hotoví. Počítáme, že pak začneme pracovat i na demolici spalovny,“ dodal pracovník teplické firmy. Jenom objekt patologii z 20. až 30. let minulého století dělníci záhy přemění na dva tisíce tun suti.

Velké plány: onkologie a traumacentrum

Karlovarská nemocnice záložní heliport potřebuje už kvůli tomu, že na tom hlavním na střeše objektu A nemohou vrtulníky přistávat v noci.

„Navíc počítáme s tím, že do Karlových Varů z Chebu přestěhujeme onkologii a zřídíme zde i traumacentrum,“ nastínil plány pro další roky krajský radní Bureš. Právě kvůli traumacentru je podle něj záložní heliport nutný.

Přistávací plocha na místě někdejší patologie a spalovny ovšem nebude definitivní. „Po dokončení výstavby zamýšleného nového pavilonu G a jeho propojení s areálem akutního příjmu se záložní heliport přestěhuje právě na střechu pavilonu G,“ vysvětlil Bureš.

Fotogalerie

Plány modernizace areálu karlovarské nemocnice počítají v nejbližších letech s demolicemi dalších čtyř budov. K zemi půjde například bývalé plicní oddělení i ORL, které se o budovu dělilo s dětským oddělením.

Tím ovšem podle Jitky Samákové bourání v areálu nemocnice neskončí. „K zemi půjde i budova, v níž v současné době sídlí vedení nemocnice i sousední objekt E. Podle projektu má v těchto místech vyrůst parkovací dům,“ naznačila předsedkyně představenstva Karlovarské krajské nemocnice.

Karlovarský kraj jako zřizovatel krajské nemocnice připravuje podrobnou studii modernizace karlovarského areálu. „Stále například počítáme s tím, že by v něm v budoucnu měla vzniknout i Střední zdravotnická škola,“ dodal krajský radní Jan Bureš.

Autor: