Hrad Vildštejn otevírá brány dětem, připravil jim Univerzitu hra(d)ní

  9:48
Přibližně před rokem napadlo Zuzanu Pumrovou a Jaroslava Bílka z hradu Vildštejn ve Skalné, že památku, která je v dopoledních hodinách prázdná, otevřou dětem. Aby se však malí návštěvníci nenudili, museli nejprve vymyslet, jaké aktivity jim nabídnou. Výsledkem je několik různě obtížných vzdělávacích programů zaměřených na historii a rozvoj logického myšlení.

V interiérech jednoho z nejstarších hradů v Čechách si tak na své přijdou všichni. Od nejmenších capartů v mateřských školách až po středoškoláky.

„Projekt se jmenuje Univerzita hradní, přičemž d ve slově hradní je přeškrtnuté. Takže je to vlastně o hraní,“ směje se majitelka hradu Zuzana Pumrová a doplňuje, že každý program je uzpůsobený věku dětí. „A protože jsou to vzdělávací programy, prolínají se v nich různé předměty. Například český jazyk, literatura, dějepis, kultura, člověk a příroda a mnohé další. Na tvorbě programů se podíleli sami učitelé, kteří mají daný předmět v malíčku,“ informuje.

Pro nejmenší návštěvníky je určená prohlídka hradu nazvaná Osvobození Bílé paní. Děti se při ní dozvědí, že hradní šlechtična o sebe příliš nedbala, a tak se proměnila ve strašidlo. Má však naději, že nebude strašit věčně. Děti ji mohou osvobodit. Stačí, když splní šest úkolů.

Žáci prvního stupně základních škol se na Vildštejně mohou stát služebníky samotného krále. V rámci prohlídky hradu děti plní nejrůznější zábavné úkoly, seznámí se s příběhem Johanky z Vildštejna nebo se vydají do podhradí, kde musí zajistit zvěřinu na královský stůl.

Bylinkářka zazděná zaživa

Starší žáci z druhého stupně se vydají do minulosti prostřednictvím brány času. Seznámí se s dávnými staviteli a po jejich vzoru postaví románskou kapli nebo středověký hrad. Budou si povídat o tom, jakou roli v té době hrála církev a za oltářem kaple najdou ostatky Johanky z Vildštejna. Dozvědí se, kdo byla žena, která se vyznala v bylinkách a léčitelství, a také to, proč byla zaživa zazděná v prostorách hradu.

Na středoškoláky pak čeká prohlídka, která si nezadá s některou z oblíbených únikovek. Během času, který stráví na Vildštejně, si mohou zahrát Hru osudu – Útěk z Vildštejna. Jejich úkolem je zastavit hon na údajnou čarodějnici Johanku a prokázat její nevinu. Rozdělí se na několik skupin a při pátrání po klíči, který odemkne celu s uvězněnou Johanou, musí plnit různé úkoly.

V hradní kapli se promění na archeology, na nádvoří uspořádají hostinu, uvaří pivo a okovají koně. Programy už běží. Jako první speciální prohlídku hradu vyzkoušely děti z Mateřské školy ve Skalné.

„Pobyt na Vildštejně si užívají všichni. Děti, ale i jejich učitelé, kteří sem přijdou jako doprovod. Ti navíc mohou do programu vstupovat,“ říká Zuzana Pumrová a doplňuje, že nově hrad dětem nabízí možnost strávit na středověkém sídle noc. Program začíná už odpoledne, kdy nocležníci spolu s průvodcem památku projdou a přitom plní různé úkoly. Po večeři si zahrají hry, druhý den mohou navštívit geofyzikální muzeum či seismickou stanici.