Svůj první betlém získal sběratel v chumelenici, je starý přes sto let

  17:00
Výstavu historických betlémů z Karlovarského kraje nabízí Městské muzeum a galerie Mariánské Lázně a k vidění je tady až do neděle 7. ledna. Nechybí rovněž vánoční ozdoby z počátku 20. století a další historické dekorace, které se vážou k adventnímu času. Každý z vystavených betlémů je jiný, každý je svým výtvarným zpracováním originální.

Historický betlém z papírmaše z první poloviny 20. století vystavený v mariánskolázeňském muzeu. | foto: Muzeum M. Lázně

„Některé figurky jsou ručně malované, jiné jsou z porcelánu, na dalších vyniká poctivá řezbářská práce. Největší betlém je tvořen šedesáti dřevěnými polychromovanými figurami a pochází ze sbírky Tomáše Leichta z Lokte,“ uvedla Martina Malá z mariánskolázeňského muzea.

Tradice stavění betlémů v Čechách sahá podle Martiny Malé až do 16. století. K místům, kde kdysi bylo možné jesličky vidět, patřily nejprve kostely, později se začaly objevovat také ve šlechtických sídlech či v bohatých měšťanských domácnostech.

„Od druhé poloviny 18. století získaly v západních Čechách na oblibě betlémy ručně malované na papír. Během 19. století je většinou nahradily betlémy ze dřeva. Existovaly i betlémy z papírmašé a vypalované z porcelánu. Nejstarší porcelánové figury vznikly v Horním Slavkově okolo roku 1810,“ upřesnila Malá.

K betlémům ho přivedl otec

Kolekce betlémů, kterou sběratel regionálního umění Tomáš Leicht v muzeu vystavuje, má podle jeho slov rodinný základ a postupně se rozrůstá.„V současné době má betlémů šest. Je možné si je prohlédnout každoročně o adventu v muzeu v Mariánských Lázních.

„Jednou byla sbírka vystavena i v historickém hrázděném statku v Královském Poříčí, který v současnosti prochází rekonstrukcí a kde by mělo za podpory Karlovarského kraje vzniknout muzeum,“ řekl Leicht. K betlémům přivedl Tomáše Leichta otec.

„Už jako malý jsem obdivoval kynšperský betlém ve skříňce z ořechového dřeva s miniaturními figurkami. Tak jemná a titěrná práce mě fascinovala. Betlém se časem poděl bůhví kam a já jako dospělý snil o tom, že jednou budu mít podobný,“ podotkl.

Nechybí ani pouťové betlémy

Při prohlížení inzerátů jeden objevil a dokonce v nedalekých Kraslicích. „K předání došlo uprostřed chumelenice. Když se přede mnou znovu objevil, rozbušilo se mi srdce,“ zavzpomínal Tomáš Leicht. Betlém, ke kterému se vážou jeho vzpomínky na dětství, je v černé dřevěné schránce.

„Figurky jsou řezané z brslenu, jehož dřevo si uchovává stále svěží a stejnou barvu. Některé jsou menší než nehet malíčku a přesto mají miniaturní obličej, záhyby šatu, hůl a další detaily. Pochází z období kolem roku 1920,“ upřesnil. Ve sbírce má i takzvané pouťové betlémy.

Vyráběli je horníci nebo lidé, kteří přes zimu neměli práci. „Figurky vznikaly na Loketsku, v Krušnohoří, na Příbramsku či v severních Čechách. Většinou se prodávaly na poutích, kde si je lidé kupovali a postupně tak tvořili svůj vlastní rodinný betlém,“ doplnil Tomáš Leicht.

15. prosince 2023