Sokolovská uhelná sází na sluneční energii, začne stavět další elektrárny

  13:46
Přípravy na dobu, kdy definitivně skončí těžba uhlí na Sokolovsku, pokračují. Sokolovská uhelná plánuje rozšířit síť fotovoltaických elektráren. Na jaře začne stavět další park u Nového Sedla, v plánu je Lítov a Smolnice.

První solární elektrárna SUAS Group u Lipnice | foto: Petr Przeczek, MAFRA

„Na přelomu dubna a května začne výstavba fotovoltaické elektrárny u Nového Sedla,“ potvrdil Pavel Tomek, předseda dozorčí rady Sokolovské uhelné. Těžařská firma pak bude ve druhém pololetí letošního roku znát dodavatele fotovoltaického parku v Lítově.

Práce zde by měly podle Tomka začít v příštím roce. „Navíc dokončujeme projektovou dokumentaci parku ve Smolnici,“ řekl k plánům pro nejbližší měsíce Tomek.

Prubířským kamenem příprav na transformaci společnosti byla zmiňovaná sluneční elektrárna Lipnice. Tu Sokolovská uhelná postavila bez dotací. S výkonem 2,7 megawatt peaku patří k těm menším. Záměrem firmy bylo získat zkušenosti pro další rozšiřování slunečních elektráren.

Na jejich další rozvoj už ovšem využívá dotační prostředky. „Co do úspěšnosti při získávání dotací jsme byli druzí za společností ČEZ,“ řekl člen představenstva Sokolovské uhelné Pavel Poc. Sokolovská společnost využívá dotace z Modernizačního fondu ve výzvě RES+.

Kde skladovat vyrobenou elektřinu?

V roce 2021 přihlásila těžařská firma do výzvy projekty fotovoltaických elektráren v celkové hodnotě 1,7 miliardy korun. Jejich výkon bude 87,7 megawatt peaku. „Maximální výše podpory z fondu činí 460 milionů korun,“ upřesnil Poc. Dalších šest projektů přihlásila společnost do výzvy v roce 2022.

„Při nákladech 2,5 miliardy korun by v tomto případě mohla být výše podpory přibližně 560 milionů,“ doplnil Pavel Poc s tím, že výkon dalších zamýšlených fotovoltaických elektráren by měl být 105 megawatt peaku.

V souvislosti s rozšiřováním slunečních elektráren řeší Sokolovská uhelná i otázku skladování vyrobené elektřiny. Zatím má k dispozici bateriové úložiště s kapacitou 4,77 megawatthodin, které patří k největším v republice a navazuje na elektrárnu v Lipnici.

„Zvažujeme, jakým způsobem úložiště doplnit. A také to, zda využijeme stejnou technologii,“ doplnil předseda představenstva Pavel Tomek. Baterie pro existující úložiště dodala nizozemská společnost Alfen.