Učitele mají přilákat náborové příspěvky, už se ozvali první zájemci

  9:12
Dlouho a často i marně shánějí školy v Karlovarském kraji posily do svých pedagogických sborů. Školství čerstvé absolventy neláká. Kraj proto přišel loni s nápadem na vyplácení náborových příspěvků. A nyní už dostal patnáct žádostí o peníze.
Ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Martin Stolař, MAFRA

Jak uvedla mluvčí krajského úřadu Jana Pavlíková, odbor školství, mládeže a tělovýchovy obdržel v souladu s pravidly celkem patnáct předběžných žádostí o poskytnutí prostředků na výplatu náborových příspěvků, z nichž dvanáct splňovalo stanovené podmínky. 

Krajští radní nyní navíc schválili nová pravidla pro poskytování náborového příspěvku učitelům, kteří nastupují do pracovního poměru v praktických základních a středních školách, jejichž zřizovatelem je Karlovarský kraj.

„Oproti minulému období dochází v podmínkách pro získání příspěvku k několika změnám. Například se jedná o dobu závazku, která se mění z původních pěti let na tři roky. Po tuto dobu musí příjemce finančního příspěvku vykonávat svou práci u zaměstnavatele na pozici učitele, a to v rámci úvazku nejméně 0,75. Nový učitel může získat příspěvek ve výši 150 tisíc korun,“ uvedl krajský radní pro oblast školství Jaroslav Bradáč.

O příspěvky, jejichž prostřednictvím chce kraj řešit problém s nedostatečným počtem kvalifikovaných a aprobovaných pedagogů, je zájem. „Požádaly o ně například Střední uměleckoprůmyslová škola keramická a sklářská Karlovy Vary, Gymnázium Cheb či Střední škola logistická Dalovice. Nejvíce žádostí přišlo ze Základní praktické školy v Karlových Varech, kde chybějí zejména speciální pedagogové,“ konstatoval radní Bradáč.

Ten také potvrdil, že Karlovarský kraj zvýšil stipendia pro studenty vybraných programů pedagogických fakult.

„Studenti mohou nově získat stipendium ve výši 48 tisíc korun na jeden akademický rok, dříve to byla polovina,“ doplnil Bradáč.

Podle jeho slov má v tuto chvíli o stipendium zájem minimálně dvanáct studentů pedagogických fakult a radní kraje doufá, že se bude toto číslo ještě zvyšovat.

Kantory motivují i města

Motivační peníze nad rámec výplaty nabízejí učitelům i některá města. Nové učitele tak láká do svých škol například Cheb. Jak uvedla mluvčí chebské radnice Simona Liptáková, v loňském roce získalo příspěvek ve výši 100 tisíc korun celkem sedm nových učitelů. Jeden nastoupil na 3. základní školu, zbylých šest pak na 5. základní školu.

„Letos byl schválen motivační příspěvek pro dva učitele. Příspěvky v celkové výši 200 tisíc korun budou vyplaceny do konce tohoto roku,“ upřesnila Liptáková.

Na peníze z městské kasy mohou dosáhnout i učitelé v Aši. A to ti, kteří dojíždějí.

„Příspěvek se vyplácí dvakrát ročně vždy zpětně po odpracování pololetí dojíždějícím zaměstnancům za přesně daných podmínek. Za loňský školní rok jej získalo 27 zaměstnanců, kterým bylo vyplaceno celkem 611 871 korun. Nejvíc učitelů, přesně čtrnáct, dojíždí na Základní uměleckou školu Roberta Schumanna. Příspěvek se bude vyplácet i v dalších letech,“ dodal mluvčí města Aš Milan Vrbata.