Koledníkům lze přispět i bez hotovosti, díky QR kódu na kasičkách

  9:16
Moderní technologie pronikly už i do tradiční Tříkrálové sbírky, která se včera už po dvaadvacáté rozjela v Karlových Varech. Každá pokladnička, kterou mají koledníci u sebe, je označena QR kódem. Díky němu mohou na dobrou věc přispět i ti, kteří u sebe momentálně nemají hotovost.

Slavnostní zahájení tradiční Tříkrálové sbírky v Karlových Varech. (3. ledna 2022) | foto: Václav Šlauf, MAFRA

„S takovými dárci se skutečně naši koledníci setkávají. A budeme jim vděční, když využijí možnosti bezhotovostního příspěvku,“ říká Jiří Lodr, ředitel Diecézní charity Plzeň. 

Nápad na QR kódy přišel v souvislosti s loňským lockdownem. Právě fakt, že koledníci kvůli protikoronavirovým opatřením nemohli vyrazit za dárci do ulic, vedl k jeho uskutečnění. „Je to takové poučení z krizového vývoje,“ s úsměvem komentuje novinku Lodr. Vedle toho mohou lidé přispívat i převodem. Číslo účtu charity najdou na webových stránkách.

Před karlovarským magistrátem se v pondělí sešla skupinka asi pěti desítek koledníků z řad žáků. „Tento počet se ale bude postupně měnit. Tu jich bude víc, jindy zase méně,“ podotýká Aleš Klůc, ředitel Farní charity Karlovy Vary.

Ta i letos instaluje na různých místech také takzvané stacionární pokladničky. „Bude jich minimálně deset, spíš ale více,“ říká Klůc. Jisté jsou ty, které budou v budovách úřadů. 

„Domluvený máme krajský úřad, úřad práce či magistrát města, hasiče a policisty,“ vypočítává ředitel farní charity s tím, že ještě jedná s představiteli několika obchodních řetězců a hotelů v Karlových Varech. „Místa, kde budou stacionární pokladničky, budeme průběžně zveřejňovat na facebookových a webových stránkách farní charity,“ ubezpečuje Klůc.

Tříkrálová sbírka prošla za dobu existence řadou proměn. „I když jsem nebyl u samotných začátků, od kolegů vím, že v prvních letech bylo podstatně méně koledníků a povědomí o sbírce jako takové nebylo velké,“ říká ředitel karlovarské farní charity.

Za největší posun proto považuje právě skutečnost, že dnes lidé o Tříkrálové sbírce vědí daleko víc. „A také to, že se postupně rozšířila do dalších míst regionu,“ doplňuje Klůc.

Výtěžek z letošní sbírky půjde na konto týdenního stacionáře pro lidi s Alzheimerovou chorobou. „Poslouží na úhradu části provozních nákladů,“ naznačil Klůc.

Doufá, že se letos podaří vybrat více peněz než vloni, kdy do sbírky negativně zasáhl covid. „V posledním předcovidovém roce jsme vybrali asi 320 tisíc korun. Vloni jsme zaznamenali velký propad. Věřím, že letos, kdy jsme se mohli alespoň částečně nadechnout, bude vybraná částka opět růst,“ dodává ředitel Farní charity Karlovy Vary.