Ztraceného čápa Lumíra našli po třech dnech. Při obraně hnízda spadl do komína

  19:44
Drama se šťastným koncem, I tak by se dalo nazvat třídenní hledání chebského čápa Lumíra, který se u své samičky, sedící na vejcích, tři dny neukázal. Jeho partnerka Miluška po celou dobu zůstávala na hnízdě. Zahřívala snesená vejce a navíc odrážela útoky dvojice čápů, kteří vycítili příležitost a hnízdo v centru Chebu chtěli zabrat pro sebe.

Po Lumírovi pátrali členové facebookové skupiny Chebští čápi. A měli úspěch. Nezraněného, ale vyčerpaného čapího samce objevili na dně nedalekého komína. Spadl do něj zřejmě při obraně hnízda.

„Začali jsme ho hledat v pondělí. V neděli jsme jej na hnízdě viděli naposledy. Objížděli jsme okolí města, jestli ho někde neuvidíme, třeba pod dráty vysokého napětí. Ale nic,“ uvedla zakladatelka skupiny Monika Dohnalová, která každoročně z okna svého bytu hnízdící čápy pozoruje.

Čáp dva dny trpěl v železné pasti, zraněnou nohu mu museli amputovat

A výsledky svých sledování posílá plzeňským ornitologům. Tu také napadlo, že se zeptá v záchranné stanici. A jak se ukázalo, byla to trefa do černého. Karel Makoň z plzeňské záchranné stanice živočichů jí totiž poradil, aby začali pátrat v okolních komínech.

„Tak jsme se jeho radou řídili a skutečně čápa našli. Byl uvězněný na dně komína polikliniky, asi dvě stovky metrů od hnízda. S vyproštěním ptáka nám pomohli hasiči,“ řekla Dohnalová s tím, že zachránci zběžně ptáka prohlédli, jestli není zraněný, a pak ho hned vypustili.

Čápi si postavili hnízdo na zemi v lesíku u dálnice, chodí k němu pěšky

„Byl v pořádku, jen zamazaný od sazí. A to se asi Milušce nelíbilo, protože ho na hnízdo vůbec nechtěla pustit. Začala s ním bojovat, teprve o chvíli později poznala, že se jí domů vrátil partner a přijala ho,“ smála se Dohnalová, která je ráda, že má celá anabáze šťastný konec. Nechybělo mnoho a hladová samice by musela hnízdo opustit. Poté by jej zřejmě obsadil jiný pár.

Čápi v Chebu hnízdí už řadu let. Bývají jedni z prvních, kteří se na domovský komín vracejí. Důvodem je, že nelétají až z Afriky. Zimu přečkávají v jižním Německu. Jména dostávají podle dne, kdy se poprvé na komíně objeví.

Autor: