V kraji se hlásí i noví dárci krve, plazmu po covidu odeberou v Sokolově

  9:16
I přes veškerá epidemiologická opatření pokračují v práci lékaři transfuzních oddělení nemocnic v Karlovarském kraji. Krev je stále potřeba a zájem dárců naštěstí neklesá.

Dárcovské centrum v Sokolově. Křesla a odběrová technika na hlavním sále. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

„Pokles zájmu jsme nezaznamenali. Přicházejí dál i prvodárci,“ řekla za Transfuzní oddělení nemocnice v Karlových Varech lékařka Miloslava Janoušková. 

„Počet odběrů ovšem naše pracoviště reguluje podle potřebnosti transfuzních přípravků ve zdravotnickém zařízení Karlovarské krajské nemocnice jak v Karlových Varech, tak i v Chebu. Dárce k odběrům zveme prostřednictvím SMS nebo se sami telefonicky registrují k odběrům. V žádném případě nemocnici nehrozí nedostatek dostupných transfuzních přípravků,“ doplnila.

Dárcovské centrum v sokolovské nemocnici

Přesto je opatrnost na místě. „Pracovníci transfuzních oddělení dotazníkem zjišťují, zda jsou dárci zdrávi a zda nemají riziko nákazy covid-19. K bezpečnostním opatřením patří samozřejmě ochranné prostředky, které používají dárci a personál transfuzních oddělení. Po odběru se provádí důsledný úklid a dezinfekce pracovních prostor,“ nastínila opatření Janoušková.

Riziko přenosu infekce SARS-CoV-2 krevní transfuzí je podle lékařky zatím pouze teoretické a dosud neprokázané. „Dárce krve je poučen, aby případnou změnu zdravotního stavu do 14 dnů po odběru telefonicky hlásil transfuznímu oddělení. Pokud dárce prodělal infekci covid-19, jsou navrženy intervaly, jak dlouho po onemocnění nemá absolvovat odběr,“ doplnila.

V souvislosti s koronavirovou pandemií se hodně mluví i o takzvané rekonvalescentní plazmě, tedy plazmě od dárců, kteří už onemocnění prodělali a která obsahuje protilátky anti-SARS-CoV-2. Karlovarská transfuzní stanice však odběr této plazmy neprovádí. 

„Zabezpečení terapie rekonvalescentní plazmou zajistíme nákupem vhodných transfuzních prostředků z jiných transfuzních zařízení,“ dodala Miloslava Janoušková. 

Podobné zkušenosti jako v Karlových Varech mají i na transfuzním oddělení Nemocnice Sokolov. Během druhé vlny pandemie tam neměli o dobrovolné dárce krve nouzi. A nemají ani teď.

Rekonvalescentní plazmu odeberou v Sokolově

Primářka oddělení Zuzana Fialová potvrdila, že pravidelní dárci docházejí svědomitě dál, ale ozývají se i ti, kteří krev ještě nikdy nedarovali, a nově také lidé po prodělání onemocnění covid- 19. V Sokolově totiž začali rekonvalescentní plazmu právě odebírat. Nemocnice v kraji ji pak využívají k léčbě nakažených pacientů v těžším stavu. 

„Průběžně tak doplňujeme zásoby dárcovské krve, ale zároveň masivně vyšetřujeme protilátky u těch, kteří se v uplynulých měsících z covidu vyléčili. Plazmu jsme odebrali k dnešnímu dni už ve třiceti případech, z každého odběru pak vytěžíme tři terapeutické dávky pro pacienty na jednotkách intenzivní péče,“ vysvětlila primářka.

Darovat anti-covidovou rekonvalescentní krevní plazmu může každý, kdo se vyléčil z nemoci covid-19 a měl spíše těžší průběh onemocnění s jasnými klinickými příznaky (horečkou, bolestmi kloubů a svalů apod.). Je pak vyšší pravděpodobnost, že si jeho tělo vytvořilo dost protilátek. Ty v krvi přetrvávají i delší dobu po uzdravení, a to až 90 dní. 

Léčba anti-covidovou plazmou je pak nejvhodnější pro pacienty se středně těžkým průběhem onemocnění na kyslíkové podpoře. Pacient by ji měl ale dostat ideálně do tří dnů po stanovení diagnózy.