VIDEO: Vánoční strom v Karlových Varech se zlomil. Nevydržel nápor živlu

  12:32
Kolem třetí hodiny v noci se z pátku na sobotu před karlovarským hotelem Thermal zlomil vánoční strom. Nepříjemnost, kterou v sobotu dopoledne řešili zaměstnanci Lázeňských lesů a parků způsobilo počasí.

„Strom nevydržel nápory větru a tíhu sněhu,“ konstatoval Stanislav Dvořák, ředitel Lázeňských lesů a parků Karlovy Vary. Dílem ke zlomení stromu přispěla i váha vánočních ozdob. „Smrk pichlavý je navíc trochu křehčí dřevina. Nevydržel přímo v přechodu z podzemní do nadzemní části. Navíc je docela hustý, takže v silném větru zafungoval jako plachta,“ doplnil Dvořák.

Havárii padla za oběť část vánočních ozdob, jinak padající strom nezpůsobil žádné škody. „Pro naše zaměstnance je to ale komplikace. Místo zimní údržby či přípravám na Vánoce se musejí věnovat znovuosazení stromu,“ podotkl ředitel správy lesů a parků.

Situaci usnadňuje fakt, že lom je takřka chirurgicky čistý. „Takže kmen začistíme a znovu osadíme. Jen bude o dva metry kratší,“ doplnil Dvořák. „Je samozřejmě škoda, že strom neustál nepříznivé podmínky, ale mnohem důležitější je, že se nikomu nic nestalo, nedošlo k žádnému zranění. Ozdoby, které byly poničeny, nahradíme jinými a strom, i když již nižší, bude na Vánoce zdobit centrum města,“ uvedla k nepříjemné události primátorka Andrea Pfeffer Ferklová.

Stovky domácností jsou dál bez proudu, padlý strom v Chocni znovu stojí

Silné poryvy větru zaměstnaly v noci z pátku na sobotu i hasiče. „V souvislosti s počasím jsme v noci a v sobotu dopoledne zasahovali u 55 událostí,“ potvrdil Martin Kasal, mluvčí Hasičského záchranného sboru Karlovarského kraje. Podle něj to byly stromy popadané na vozovky či dráty elektrického vedení. „U těchto událostí nemáme hlášená žádná zranění,“ dodal Kasal.