Kraj láká budoucí lékaře a učitele, studentům dá až padesát tisíc ročně

  14:16
Karlovarský kraj stále nemá dost učitelů a lékařů. Vedle náborových příspěvků se proto rozhodl investovat i do stipendií pro vysokoškoláky. Až do konce týdne si mohou studenti lékařských a pedagogických fakult žádosti o stipendium podávat elektronickou cestou na krajském úřadu.
Ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Zatímco původně mohli vysokoškoláci dostat 24 tisíc korun za akademický rok, studenti vyčleněných studijních programů nyní dosáhnou na dvojnásobek.

„Každý z nich může nově získat 48 tisíc korun na jeden akademický rok,“ uvedl krajský radní pro oblast školství Jaroslav Bradáč.

Stipendia se týkají vybraných oborů pedagogických a lékařských fakult a za cíl mají jediné: motivovat absolventy k tomu, aby se po studiu vrátili domů. „Jedinou podmínkou je, aby si roky, po které stipendium pobírali, v regionu jako učitelé či lékaři odpracovali,“ upřesnil radní Bradáč.

Elektronické žádosti mohou studenti podávat až do pátku 13. listopadu, následně je pak třeba do 20. listopadu odevzdat listinné dokumenty.

Veškeré informace, podmínky stipendijního programu a další údaje najdou zájemci na Školském portálu Karlovarského kraje. 

„Ke konci minulého týdne jsme měli v systému 34 žádostí, a to jak od nových žadatelů, tak od stipendistů z minulých let, další žádosti samozřejmě přijímáme,“ potvrdila mluvčí krajského úřadu Jana Pavlíková.

V regionu chybějí pedagogové základních i středních škol, ale i pracovníci školských poradenských zařízení. V oblasti zdravotnictví scházejí hlavně všeobecní lékaři a zubaři. 

„Proto chceme podpořit přednostně studenty právě těchto oborů, kteří by po svém návratu mohli pomoci s naplněním kapacit v obou oblastech,“ uzavřel Jaroslav Bradáč.