Kolem Goethovy vyhlídky provede návštěvníky stezka plná strašidel

  10:02
Krasojedka popínavá, Bleskavka hromovitá, Čekulátka jedovatá či Žabobrčál plesnivý. To jsou jména endemitů, které se vyskytují výhradně v okolí Goethovy vyhlídky v Karlových Varech.

Na tříkilometrovém okruhu stezky v karlovarských lázeňských lesích je osazeno dvacet kouzelných a strašidelných bytostí. Na snímku Iveta Adamcová z Lázeňských lesů Karlovy Vary pózuje u Čekulátky jedovaté. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

V atlasech rostlin či živočichů by je však návštěvníci vyhlídky hledali marně. Nejsou to zvířata, ani rostliny, ale zástupci říše nadpřirozena a hlavní aktéři Stezky plné strašidel.

Iniciátorem vzniku ojedinělé stezky jsou Lázeňské lesy Karlovy Vary. Aktivně se na ní ale podílely i děti ze základní školy Libušina.

Každému z dvaceti zastavení stezky vládne jedno strašidlo doplněné krátkou pohádkou. „Jejich autorkou je Hanka Krejčová. Na základě pohádek pak děti nakreslily, jak by mohlo každé strašidlo vypadat. Jednotnou grafickou podobu jim pak na základě návrhů vtiskly Marie Scheerbaumová a Kamila Žilčáková,“ přiblížil zrod netradiční atrakce Evžen Krejčí, ředitel Lázeňských lesů Karlovy Vary.

Na přeshraničním projektu se vedle Karlovaráků podíleli i jejich partneři z německého Goldkranachu. „Jeho součástí proto byly i vzájemné návštěvy partnerů,“ naznačil ředitel. Goldkranach je vyhlášený historickou těžbou zlata, nechyběla proto ani návštěva dolu.

Stezku si už na sklonku dubna vyzkoušely první skupiny dětí. „Pořádáme zde akce pro školní třídy,“ potvrdila Iveta Adamcová, která má v Lázeňských lesích na starosti lesní pedagogiku. Podle prvních zkušeností mají pohádky i jednotlivá strašidla vzdělávací přesah.

Fotogalerie

„A tak jsem například u Popelovky plápolivé mohla mluvit o nebezpečí lesních požárů, Čekulátka jedovatá zase děti poučila o tom, že ne všichni lidé, kteří jim nabízejí čokoládu, mají dobré úmysly a u Psovyla psovitého jsem zase dětem doporučovala, jak se mají zachovat, když v lese potkají psa na volno,“ naznačila Adamcová.

Stezka plná strašidel není prvním a zdaleka ani posledním přeshraničním projektem Lázeňských lesů. Stála 21 204 eur a z plných 85 procent ji financoval přeshraniční projekt Cíl 3. Letos ve spolupráci s německým městem Waldsassen chystají Karlovaráci ještě stezku Učíme se od přírody, která propojí areál svatého Linharta s rozhlednou Diana, na příští rok je v plánu zatím bezejmenná stezka ze svatého Linharta do Tuhnic.

„Na ní budeme pravděpodobně spolupracovat opět s Goldkranachem,“ dodal Evžen Krejčí.