Sportovcům musí stačit školní hřiště, moderního stadionu se dočkají v červnu

  17:16
Rekonstrukce atletického stadionu v karlovarských Tuhnicích, která začala v listopadu 2022, pro letošek skončila. Pokračovat bude po zlepšení klimatických podmínek až příští rok na jaře pokládkou tartanových povrchů, dokončením sektorů pro jednotlivé disciplíny a založením trávníku.

Celkové náklady na rekonstrukci jsou přibližně 45,7 milionu korun (bez DPH). Do konce října bylo prostavěno 28,6 milionu korun.

Významnou část nákladů pokryje dotace od Národní sportovní agentury, která je zhruba 32,1 milionu korun. „Termínem dokončení je polovina června 2024, kdy chceme stadion vrátit sportovcům. Aby měly závody diváckou kulisu, dojde na částečnou revitalizaci hlavní tribuny, střechy, opravu sedaček a vytvoření sociálního zařízení pro veřejnost,“ uvedl Miroslav Vaněk, náměstek primátorky pro správu majetku.

Momentálně jsou už hotové všechny zemní a stavební práce. Položený je asfaltový povrch atletického oválu, v místech jednotlivých sektorů a na dalších plochách stadionu. Na místě jsou také rozvody zavlažování a osazují se dvě retenční nádrže jako zásobárna vody zavlažování travnatého hřiště.

Revitalizace čeká i hřiště

„Chystáme rovněž demolici dvou objektů, které jsou v havarijním stavu a nevyužívané. Tím prvním je věž u vstupní brány stadionu, kterou odstraníme v následujících týdnech. Na jaře pak zbouráme také přemostění boční vstupní brány,“ přiblížil postup prací náměstek Vaněk.

Součástí rekonstrukce Atletického stadionu Karlovy Vary je vybudování nového atletického oválu a sektorů s parametry pro pořádání krajských i celostátních atletických soutěží. Součástí je i revitalizace vnitřní travnaté plochy. Běžecký ovál bude rozšířen na osm drah, sprinterská rovinka jich bude mít devět.

Rekonstrukce s problémy

Vzniknou nové sektory na skok do dálky. V severní části plochy - u hlavního vstupu na stadion - bude vybudován nový sektor pro technické disciplíny, jako jsou skok o tyči, hod oštěpem a vrh koulí. V jižní části plochy stadionu budou vytvořeny sektory pro skok do výšky a hody diskem a kladivem.

Obnovu stadionu provázely i některé problémy. Po komplikacích zjištěných až v průběhu stavby, které byly důsledkem špatně provedené rekonstrukce v roce 2004, musel být upraven rozsah prací, navýšen rozpočet a prodloužen termín dokončení.

Přes zimu na školních hřištích

Město pro realizaci zvolilo formu Design&Build, tedy Vyprojektuj a postav. Zhotovitelem je společnost Sport Construction, která vypracovala projektovou dokumentaci a provádí i samotnou rekonstrukci. Sportovním klubům po dobu stavby město nabídlo alternativní prostory pro přípravu.

„Poskytli jsme dvěma atletickým klubům hřiště s umělým povrchem u našich základních škol. Přes zimu jsme zajistili i večerní osvětlení, aby měli sportovci alespoň trochu přijatelné podmínky pro přípravu. Po rekonstrukci budou mít k dispozici velmi kvalitní sportoviště,“ dodal Martin Dušek, náměstek primátorky pro oblast kultury, školství a tělovýchovy.