iDNES.cz

Provoz školky bude po opravě hospodárnější, nechybí ani solární panely

  16:16
Mateřská škola v ašské Neumannově ulici, která prošla celkovou rekonstrukcí, už slouží dětem. Práce za celkem 41 milionů korun se dotkly interiérů s důrazem na využití nejmodernějších poznatků a vymožeností techniky. Děti tak zahřejí moderní kotle, energii vyrobí slunce a zahradu zaleje dešťovka.

Rekonstrukce nebyla jednoduchá. Při opravách téměř pět desetiletí staré budovy naráželi stavbaři na úskalí a nemilá překvapení.

„Objekt stavěli v roce 1977 jako mateřskou školu, což v Aši není úplně obvyklé. Mateřinky jsou tady většinou ve starých vilách, kde bude případná modernizace v obdobném rozsahu velmi obtížná,“ uvedl mluvčí města Milan Vrbata.

Nicméně ve škole se objevil jiný problém, a to velké množství skrytých závad. Stavbu prodražily a posunuly termín dokončení o několik měsíců.

Bylo nutné oproti původním plánům řešit změnu otopné soustavy, opravit povrchy podlah, které se rozpadaly, sanovat topný kanál, o němž nikdo nic nevěděl, vyměnit nefunkční kanalizaci uvnitř i vně budovy a mnoho dalšího.

Nové je úplně všechno

Mateřská škola má nyní nové veškeré zázemí. Tedy šatny, třídy, prostory pro zaměstnance, kuchyni včetně skladových prostor, prádelnu, výdejní kuchyňky pro každé oddělení a kuchyňský výtah.

Nábytek a ostatní zařízení přišlo radnici na dva miliony korun. A provoz školky s kapacitou 100 dětí bude hospodárnější než dosud díky moderním technologiím.

Na střeše je fotovoltaická elektrárna, nové jsou kotle, které školu vytápějí. Odvětrání tříd a kuchyně řeší rekuperace (zpětné získávání tepla - pozn. red.) s následným využitím odpadního tepla.

„Budova má i nový nátěr fasády a střešní krytiny. Takovou modernizací žádný jiný objekt školy dosud neprošel,“ doplnil Milan Vrbata s tím, že na projekt se městu podařilo získat dotaci z Operačního programu životní prostředí.

zpět na článek