iDNES.cz

V Mariánkách chtějí stavět novou radnici, tu starou zničila dřevomorka

  10:00
V Mariánských Lázních chtějí postavit novou budovu radnice. Mohla by vyrůst poblíž vlakového nádraží. Bývalá radnice, kde se vinou dřevomorky propadají stropy, se po rekonstrukci změní na multifunkční dům, který by se mohl stát centrem společenského života ve městě.

Tak by mohla podle vizualizace vypadat nová radnice v Mariánských Lázních. | foto: www.marianskelazne.cz

„Zůstat by tu měla kancelář vedení města s nějakými reprezentativními prostory a předpokládáme, že tu bude fungovat i nějaká kavárna či restaurace. Prostě by tu bylo od každého trochu,“ naznačil starosta Mariánských Lázní Martin Hurajčík.

V nové budově by měl najít zázemí mariánskolázeňský symfonický orchestr a různé organizace či spolky. Určitý prostor by měl sloužit i muzeu a knihovně.

Hurajčík doplnil, že v současné době se pracuje na projektové dokumentaci, která je základním předpokladem pro případné získání dotace. „Hotová by měla být do roka. Náklady na vlastní rekonstrukci rozlehlé bývalé radnice odhaduji na stovky milionů korun. Financování není v této chvíli zajištěno,“ informoval starosta.

Nový úřad má být úsporný i přívětivý

Důvodů, proč se do budovy po rekonstrukci nevrátí původní kanceláře úředníků, je podle něj celá řada. Především je to energetická náročnost. Vytopit místnosti s vysokými stropy není jednoduché ani levné. Dům navíc není bezbariérový a ani v ostatních ohledech už nevyhovuje požadavkům na moderní kancelářskou budovu.

„Chceme postavit nový úřad. Úsporný, nenáročný a především přívětivý k lidem. Ať k zaměstnancům nebo návštěvníkům. Vedle vlastního úřadu by v budově mohla být i nějaká občanská vybavenost, třeba pošta, banka a možná i další subjekty,“ řekl starosta. Dodal, že v tuto chvíli se jeví jako nejvhodnější místo pro novou radnici část centrálního parkoviště.

„To místo je lehce dostupné z celého města, i ze sídlišť, kde žije nejvíc obyvatel. Je tu dostatek parkovacích míst. Protože jsme obec s rozšířenou působností, vidím jako velkou výhodu i to, že leží poblíž autobusového a vlakového nádraží. Takže ani lidé, kteří si sem zajíždějí vyřídit své záležitosti z okolních obcí, to nebudou mít daleko,“ podotkl starosta.

Za úředníky na sedm míst ve městě

Hurajčík doplnil, že město už má na novou radnici dokonce i hotovou studii. „Je ale stará už několik let, takže ji budeme muset upravit, aby byla poplatná současné době,“ dodal. Momentálně jsou odbory úřadu rozmístěny na sedmi místech ve městě. Starou radnici totiž poškodila dřevomorka natolik, že se v ní začaly propadat stropy.

Historická budova původní radnice pochází z 19. století. Je navržena ve velkorysém stylu, místnosti mají vysoké stropy, což ale zvyšuje náklady na vytápění a zhoršuje využitelnost prostoru. Koncem 19. století zde sídlilo i městské strážnictvo a c.k. okresní četnické velitelství.

Na radnici bylo možné najít i spořitelnu a záložnu, později také městskou spořitelnu. Ve druhém patře úřadoval c. k. okresní lékař a sídlo zde měly i spolky. V přízemí fungoval hostinec a v jeho sousedství se prodávaly květiny. V 60. letech minulého století prošla budova rekonstrukcí vnitřního traktu, na zásadnější úpravy rozsáhlého objektu však dosud nedošlo.

zpět na článek