Lidé mohou na internetu hlasovat pro nejlepší stavbu Karlovarského kraje

  9:54
Úprava Karlovarského městského divadla, rekonstrukce historických prostor jáchymovské radnice a koridoru ostrovského gymnázia či třeba oprava trati mezi Karlovými Vary a Johanngeorgenstadtem. I to jsou díla, která chtějí zabodovat v tradiční soutěži Stavba roku Karlovarského kraje.

Oprava Goethovy vyhlídky v Karlových Varech | foto: Regionální stavební sdružení Karlovy Vary

Vyhlašuje ji Regionální stavební sdružení Karlovy Vary (RSS). Tentokrát se mu sešla dvacítka staveb a pět projektů.

„Soutěž Stavba roku Karlovarského kraje je nosnou akcí Dnů stavitelství a architektury. V minulých letech jsme měli i kategorii týkající se památek. Nejprve zchátralých, potom obnovených. Letos jsme celou akci zeštíhlili a představujeme pouze stavby a projekty,“ uvedla manažerka RSS Anna Vlášková.

Změn je ale v letošním ročníku více. Podle předsedy RSS Rudolfa Borýska se chce sdružení do budoucna více věnovat především mladé generaci. „Chceme toto řemeslo znovu udělat atraktivním a to nejde jinak, než že ukážeme krásné stavby, které veřejní a soukromí investoři v kraji postavili,“ řekl.

Partnery sdružení se stal kraj a Karlovy Vary a na budoucí podobě formátu chtějí dále společně pracovat. „Vytvořili jsme mladý produkční tým a chceme jít cestou moderních médií a sociálních sítí,“ doplnil Rudolf Borýsek.

Zmínil, že letos zeštíhlily i některé související akce, včetně slavnostního vyhlášení, které se letos uskuteční 7. června v karlovarské Galerii umění. „Formát nebude nikdy definitivní, bude variabilní a budeme ho tvořit,“ oznámil předseda RSS.

O nejlepších dílech bude stejně jako v předchozích ročnících rozhodovat jak porota, tak lidé prostřednictvím internetu. Na webu www.stavbykarlovarska.cz jsou k vidění všechny přihlášené stavby a projekty, organizátoři zároveň spustili hlasování. Podle Petra Lněničky, který se o web stará, čeká i ten do budoucna oživení. Jednu novinku už nabízí. „Letos bude hlasování doplněné o krátká videa z každé stavby,“ uvedl.

Fotogalerie

Zájemci o hlasování mohou z jednoho e-mailu poslat jeden hlas stavbě, jeden projektu. Organizátoři dohlíží na to, aby lidé dodržovali pravidla. „V předchozích ročnících se vždy vyskytly drobné nedostatky v tom, že se někdo snažil systém obejít. Je však velmi dobře poznat, pokud někdo používá různé e-mailové adresy, ale ze stejného počítače,“ zmínil Petr Lněnička.

Lidé mohou hlasovat do 7. června odpoledne. Za 18 předchozích ročníků organizátoři představili 491 staveb.

Kromě nejlepších počinů ocení pořadatelé během slavnostního večera také osobnosti regionálního stavebnictví. Součástí Dnů stavitelství a architektury bude opět soutěž středních průmyslových škol stavebních, mezinárodní konference Městské inženýrství i dny otevřených dveří na stavbách a školách v Karlovarském kraji.

Opravená Goethova vyhlídka