U požáru za pár minut. Hasiči v Ostrově otevřeli poslední novou základnu v kraji

  16:48
Pořadové číslo devět nese stanice profesionálních hasičů, která byla ve čtvrtek 18. ledna otevřena v Ostrově. Další už se stavět nebudou. „Jejím otevřením jsme naplnili koncepci plošného pokrytí kraje tak, abychom ve všech jeho lokalitách splňovali dojezdové časy,“ potvrdil Oldřich Volf, ředitel Hasičského záchranného sboru Karlovarského kraje.

Dalším důvodem, proč se profesionální hasiči nastěhovali i do Ostrova, je fakt, že tamní dobrovolníci vyjíždějí k přibližně čtyřem stovkám zásahů ročně. „A to je pro dobrovolné hasiče hraniční,“ podotkl Volf. V celokrajském měřítku podle něj počet výjezdů hasičů každoročně stoupá. Přání některých, aby hasiči měli co nejméně výjezdů, tak podle Volfa zůstanou nevyslyšena.

„Nepochybujeme, že jednou z příčin nárůstu počtu výjezdů jsou i klimatické změny. Krušné hory vysychají nejrychleji v republice. Do roku 2030 se podle prognóz diametrálně změní situace. Bude víc pro požáry kritických dnů v roce,“ upozornil krajský ředitel hasičů. Velení nad novou hasičskou stanicí v Ostrově se ujal Jiří Szewieczek.

Z dotací 58 milionů korun

„Velitelem jsem se stal vlastně už před dvěma lety. Byl jsem u celé výstavby,“ řekl Szewieczek při jejím otevření. Dosud pracoval jako velitel družstva na stanici v Karlových Varech. Teď velí čtyřiadvaceti profesionálním hasičům, kteří se budou střídat na službách. „Jsem z toho trochu nervózní, ale stavím se k tomuto úkolu profesionálně,“ prozradil nový velitel.

Stavba stanice profesionálních hasičů začala v Ostrově v září 2022. Stála skoro 85 milionů, Téměř 58 milionů sbor získal z evropských dotačních fondů. Kvůli nim byl nepřekročitelným termínem dokončení 31. prosinec loňského roku. „I přes to, že v průběhu stavby docházelo k řadě změn, se jej podařilo dodržet,“ pochvaloval si Oldřich Volf.

Nová stanice i pro „dobráky“

Předávání stavby začalo 27. listopadu, 5. prosince ji pak hasiči převzali bez vad a nedodělků. Ostrovské hasiče čeká letos ještě jedna sláva. V hlavní roli ale budou ti dobrovolní. Pro ně nyní město dokončuje novou stanici v těsném sousedství té profesionální. „Pokud to počasí dovolí, otevřít bychom ji chtěli do konce března,“ uvedl ostrovský starosta David Hanakovič.

Historie původní hasičské zbrojnice u výjezdu na Karlovy Vary se tak chýlí ke konci. Záměrem současného vedení města totiž je areál zbořit a na jeho místě postavit nový bytový objekt. „Je to však prozatím jen vize,“ doplnil Hanakovič s tím, že by nový komplex navázal na nedávno dokončenou rekonstrukci někdejšího hotelu Myslivna.