Vary stále hledají nápad, jak naložit se zpustlým areálem staré vodárny

  9:06
V letošním roce chce karlovarský magistrát představit studii budoucího využití areálu staré vodárny v Tuhnicích. Město zpustlý areál získalo v roce 2013. Doposud však chyběla vize toho, co by v něm mělo jednou vzniknout.

Celkový pohled na areál bývalých vodáren. Chátrající opuštěné budovy v popředí byly v posledních letech častým útočištěm bezdomovců. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Na projektovou dokumentaci přitom chce město získat dotaci z programu na znovuobnovení takzvaných brownfieldů.

„Do procesu zapojíme i Kancelář architektury města,“ naznačil první náměstek karlovarské primátorky Tomáš Trtek.

Městští architekti mají podle něj zpracovat studii realizace. Vycházet by měli jak z vlastních představ, tak z představ koalice na karlovarské radnici.

„Hlavní důraz by přitom měl být na veřejné službě. Tedy například volnočasové či relaxační využití areálu, drobné zázemí pro občerstvení či sociální zařízení a podobně,“ naznačil náměstek. 

Důvodem, proč se proces znovuoživení staré vodárny táhne už tolik let, je fakt, že se zatím nepodařilo skloubit komerční a nekomerční využití areálu. Aspektů je podle Trtka hned několik. Návaznost na areál Meandru Ohře, náplavku i na chystanou výstavbu na místě někdejšího dolního nádraží. 

„Do procesu zapojíme i Vysokou školu ekonomickou. Názor odborníků nám dá vhled lidí mimo Karlovy Vary. Co by podle jejich názoru mělo pro město v dané lokalitě největší význam,“ doplnil náměstek.

Radnice má delší čas už dva projekty, které se přeměnou území zabývají. První z nich je Futura – Nová vodárna. Loni ji odborná porota soutěže Stavba roku Karlovarského kraje vyhodnotila druhým nejlepším projektem, internetové hlasování veřejnosti ji vyslalo na první místo.

S dalším projektem přišli lidé a organizace ze skupiny Kreativní region, mezi které patří například Protebe Live, karlovarské mateřské centrum, Člověk v tísni a další.