Nový sportovní lékař začne brzy ordinovat, nejspíš v Mariánských Lázních

  14:42
Pro sportovce z desítek klubů v Karlovarském kraji se blýská na lepší časy. Poté, co v létě skončil dlouholetý sportovní lékař Ivan Kundrát, se Karlovarsko ocitlo bez specialisty, a sportovci, kteří jej pravidelně navštěvovali, museli jezdit do Rokycan nebo až do Prahy. To se má velmi brzy změnit.

Karlovarský kraj se před časem rozhodl případnému zájemci nabídnout pro úvazek 0,5 a vyšší náborový příspěvek ve výši 400 tisíc korun a momentálně už má konečně svého vážného zájemce. „Nejspíš si ordinaci otevře v Mariánských Lázních, nyní se domlouvá právě výše úvazku,“ potvrdil krajský radní pro zdravotnictví Jan Bureš.

Lékařů s odbornou atestací z tělovýchovného lékařství je akutní nedostatek v celém Česku. Přitom pouze s touto atestací může lékař jako jediný vydávat potvrzení o zdravotní způsobilosti sportovců. Razítko pod tímto potvrzením je zároveň nutnou podmínkou pro pravidelnou účast na sportovních soutěžích či v národní reprezentaci. 

Bez něj mají malí i velcí sportovci problém. Za vyšetřením, které jim umožňovalo soutěžit, proto museli sportovci z regionu včetně dětí a mládeže od konce léta jezdit do Plzně, Rokycan nebo do Prahy. Rodiče to i s cestou mohlo vyjít i na dva tisíce korun, tedy až na čtyřnásobek toho, co platili dříve u lékaře Ivana Kundráta.

Nový sportovní lékař byl měl v kraji nějakou dobu vydržet. „Náborový příspěvek, který kraj přislíbil, je totiž podmíněn tím, že bude nový sportovní lékař provozovat ordinaci v regionu po dobu minimálně tří let od vyplacení finančních prostředků,“ upřesnil radní Jan Bureš. 

Ordinaci Ivana Kundráta navštěvovalo pravidelně okolo dvou tisíc sportovců z Karlovarského kraje včetně více než 350 dětí. V rámci základní sportovní prohlídky sportovci podstupují například vyšetření pohybového aparátu, klidovou spirometrii a také klidové i zátěžové EKG v rámci vyšetření laktátové křivky na běžeckém nebo cyklotrenažeru.