Tlaková plynárna ve Vřesové skončí, o práci může přijít až tisíc lidí

  12:30
Sokolovská uhelná ukončí provoz tlakové plynárny ve Vřesové. Provoz má skončit v průběhu srpna a následně bude probíhat konzervace technologie. Firma nenašla společné řešení s vládou, které by umožnilo plynárnu dál provozovat. O práci může přijít až tisícovka zaměstnanců.

Sokolovská uhelná, závod Vřesová. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Po jednání s ministerstvem průmyslu a obchodu dospěla firma k závěru, že nelze ve stávajících podmínkách dosáhnout na rychlé a účinné mechanismy podpory pro provoz významně zatížený náklady na emisní povolenky.

„Ceny emisních povolenek za poslední týdny vzrostly z 20 na 30 eur za tunu CO2, a s tím se razantně zvýšily i náklady na udržení provozu,” vysvětlil Zbyšek Klapka, předseda představenstva Sokolovské uhelné.

Zmínil, že dlouhodobé udržování provozu ztrátové technologie by mohlo vážně ohrozit stabilitu celé společnosti a s ní i zbývajících zhruba 2,5 tisíce pracovních míst.

Zástupci společnosti i odborů uvedli, že ukončení jednání o možnostech prodloužení provozu plynárenské technologie ve Vřesové nebude mít žádný vliv na dodržení závazků společnosti vůči zaměstnancům tlakové plynárny a navázaných provozů.

„Nehledě na to, že společnost průběžně sleduje a využívá příležitosti k zařazení pracovníků tlakové plynárny na jiné pracovní pozice v rámci skupiny a rovněž usiluje o vytvoření pracovních příležitostí i mimo skupinu. Firma je tak připravena v plném rozsahu splnit své závazky vyplývající z kolektivní smlouvy,“ píše Sokolovská uhelná na webu.

Zaměstnanci mají šanci na pomoc od státu

Firma před měsícem po tehdejším rozhodnutí prodloužení provozu tlakové plynárny do konce srpna uvedla, že to pomůže zachovat tisíc pracovních míst.

Zaměstnanci nyní mají šanci na pomoc od státu. Sokolovská uhelná totiž jednala s ministerstvem průmyslu a obchodu o příspěvku ke zmírnění sociálních dopadů souvisejících s restrukturalizací nebo útlumem těžebních společností, který by se nově mohl vztahovat také na zaměstnance Sokolovské uhelné.

„Jde o rychlou a především cílenou pomoc konkrétním lidem, kteří přijdou o práci v rámci útlumu těžby a zpracování uhlí,“ uvedl náměstek ministra průmyslu a obchodu pro řízení sekce průmyslu a stavebnictví Eduard Muřický.

Pokud by vláda návrh přijala, získali by zaměstnanci Sokolovské uhelné, které útlum nebo restrukturalizace postihne, nárok na státní pomoc ve výši 5 300 korun měsíčně, v závislosti na odpracovaných letech, až po dobu 60 měsíců.

Podle předsedy Sdružení odborových organizací Sokolovské uhelné Jana Smolky jde o významný posun. „Zaměstnancům kteří přijdou v důsledku restrukturalizace o práci by takové řešení nabízelo větší jistotu a prostor pro nalezení nového uplatněn,“ řekl. 

Autor: